Zaćmienie księżyca

i

Autor: Jon Sullivan, wikipedia.pl Zaćmienie księżyca

Zaćmienie superksiężyca 2015: Kiedy oglądać i co to jest? [INFORMACJE]

2015-09-07 12:01

Całkowite zaćmienie księżyca w Polsce już 28 września! O której godzinie będzie widoczne i gdzie oglądać w Łodzi?

Już 28 września w Polsce będziemy mogli obserwować zaćmienie superksiężyca. Dzień wcześniej (27 września) natomiast będziemy mieli okazję oglądać największy Księżyc w pełni. Te dwa zjawiska razem wzięte stanowią nietypową kulminację - następna taka okazja będzie dopiero za 18 lat. Nazwa "superksiężyc" została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok.

Zaćmienie superksiężyca w Polsce

Zaćmienie superksiężyca to na polskim niebie rzadkie zjawisko - widoczne jest, kiedy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni. Wówczas Księżyc kryje się w cieniu naszej planety i staje się niewidoczny.

Zaćmienie superksiężyca nastąpi, kiedy Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi - jego tarcza będzie wtedy zauważalnie większa i jaśniejsza niż podczas zwykłej pełni. W Polsce zaćmienie superksiężyca rozpocznie się 28 września o godz. 2:11, całkowite nastąpi o godz. 2:48. Zjawisko to najlepiej jest obserwować z dala od świateł miasta - w miejscach, gdzie widoczność nieba nie jest zakłócana na przykład przez latarnie, czyli np. na obrzeżach metropolii. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, warto wybrać się chociażby do parku.

Wpływ zaćmienia superksiężyca

Opinie o możliwości wywoływania przez Księżyc w tym położeniu szczególnie niszczycielskich zjawisk, jak fale oceaniczne, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, nie mają potwierdzenia w badaniach zjawisk przyrody.

Zaćmienie Księżyca w Polsce nie zawsze widoczne

W ciągu roku mogą wystąpić tylko trzy zaćmienia Księżyca. Mogą - bo może się zdarzyć, że w danym roku nie dojdzie do ani jednego zaćmienia. Nie wszystkie zjawiska są też widoczne na polskim niebie.