Zdjęcia łódzkich sportowców sprzed blisko 90 lat! Zobacz, co niezwykłego kryją archiwa

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC) www.nac.gov.pl

Zdjęcia łódzkich sportowców sprzed blisko 90 lat. Nie uwierzysz, co kryją archiwa!

2021-08-05 10:08

Nie tylko piłką nożną w latach 30. XX wieku żyła Łódź. Wśród jednych z najstarszych zdjęć łódzkich sportowców, możemy znaleźć fotografie z zawodów bokserskich, biegowych, pływackich, a nawet hokeja. Zobaczcie, jaki niesamowity klimat!

Sport od zawsze dawał wytchnienie i odrywał od codziennego znoju, bez względu na to, czy się go oglądało, czy uprawiało. Od lat 20. XX wieku sport w Polsce stawał się coraz bardziej popularny. Z dnia na dzień powstawały nowe kluby, a wydarzenia sportowe przyciągały tłumy. Sportowcy zaczęli pojawiać się na pierwszych stronach gazet, a transmisje radiowe z meczy ściągały przed odbiorniki całe rodziny. Na trybunach można było zauważyć coraz większą rywalizację. "Boiskowe incydenty w coraz większym stopniu prowokowały kibiców różnych narodowości" - wspomina portal niepodległa.gov.pl i wskazuje na z pozoru nic nie znaczący mecz piłkarski, który jesienią 1918 roku rozegrał się w Łodzi pomiędzy ŁKS-em a niemiecką drużyną Sturm. Miał on miejsce w przededniu niepodległości, a rywalizacja sportowa nie przebiegała spokojnie. "Ostra gra z obu stron spowodowała nerwową atmosferę. W pewnym momencie napastnik niemiecki sfaulował polskiego bramkarza. W reakcji polska w większości publiczność najpierw zaczęła obrzucać graczy Szturmu inwektywami, potem wznosić antyniemieckie i niepodległościowe hasła, a na końcu zaczęła rozbrajać obecnych na meczu widzów w niemieckich mundurach. Zwykła burda stadionowa zamieniła się w patriotyczny zryw. Legenda głosi, że tak właśnie zaczęła się w Łodzi akcja rozbrajania Niemców" - czytamy. Na samym dole artykułu znajdziecie zdjęcia łódzkich sportowców sprzed blisko 90 lat.

ZOBACZ TEŻ: Pierwsze złoto w historii Łodzi! Kajetan Duszyński w Tokio pokazał klasę

Sekrety Igrzysk Olimpijskich | ESKA XD - Niesportowe zachowanie #28

Ale nie tylko piłką nożną żyła Łódź. Wśród jednych z najstarszych zdjęć łódzkich sportowców, w Narodowym Archiwum Cyfrowym (NAC) możemy znaleźć fotografie z zawodów bokserskich, biegowych, pływackich, a nawet hokeja.

Zobaczcie w poniższej galerii, jaki niesamowity klimat!

Nasi Partnerzy polecają