Osjaków ma szansę odzyskać prawa miejskie

i

Autor: Google Street View

Łódzkie

Osiem nowych miast na mapie! Mieszkańcy sami zdecydowali

2023-09-05 14:11

8 nowych miast pojawi się na mapie województwa łódzkiego 1 stycznia 2024 roku. Za odzyskaniem przez wszystkie te miejscowości praw miejskich opowiedzieli się ich mieszkańcy w przeprowadzonych konsultacjach. Tym samym liczba miast w Łódzkiem wzrośnie do 60.

1 stycznia 2024 roku liczba miast w województwie łódzkim wzrośnie do 60. Jeszcze w grudniu 2022 r. na mapie woj. łódzkiego można było doliczyć się tylko 48 miast. Z początkiem 2023 roku prawa miejskie odzyskały jednak 4 miejscowości, a kolejne 8 miejscowości zyska status miasta już za kilka miesięcy.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy z dniem 1 stycznia 2024 r. status miasta odzyska 8 miejscowości w woj. łódzkim:

  • Grabów (powiat łęczycki)
  • Kiernozia (powiat łowicki)
  • Białaczów (powiat opoczyński)
  • Żarnów (powiat opoczyński)
  • Inowłódz (powiat tomaszowski)
  • Osjaków (powiat wieluński)
  • Bolesławiec (powiat wieruszowski)
  • Parzęczew (powiat zgierski)

Wszystkie powyższe miejscowości posiadały już w przeszłości status miasta, ale utraciły go ok. 1870 r. w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym. O odzyskaniu praw miejskich zadecydowali w dużej mierze sami mieszkańcy, którzy poparli pomysł w gminnych konsultacjach.

Nowe miasta dołączą do Ujazdowa (pow. tomaszowski), Rozprzy (pow. piotrkowski), Jeżowa (pow. brzeziński) i Dąbrowic (powiat kutnowski), które status miasta uzyskały 1 stycznia 2023 r.

Łącznie z początkiem 2024 r. prawa miejskie w całej Polsce otrzyma 34 miejscowości: 3 w woj. kujawsko-pomorskim, 4 w woj. lubelskim, 8 w woj. łódzkim, 11 woj. mazowieckim, 1 w woj. opolskim, 1 w woj. podkarpackim, 1 w woj. podkarpackim, 1 w woj. śląskim, 2 w woj. świętokrzyskim i 2 w woj. wielkopolskim.

Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany