Akcja pomocy w łódzkim zoo. Dowiedz się, co możesz zobić!

i

Autor: UMŁ

Pomoc ukraińskim ogrodom zoologicznym

Akcja pomocy w łódzkim zoo. Dowiedz się, co możesz zobić!

2022-11-12 7:29

Łódzkie Orientarium zorganizowało zbiórkę darów, m.in. różnego rodzaju karmy dla zwierząt i artykułów dla ich opiekunów, które trafią do ukraińskich ogrodów zoologicznych. W łódzkim zoo obejrzeć można też wystawę, której bohaterami są zwierzęta, które ucierpiały z powodu wojny w Ukrainie.

Pracownicy łódzkiego zoo są w stałym kontakcie ze swoimi kolegami z Ukrainy, dzięki czemu dokładnie poznali ich konkretne potrzeby. W godz. 9-17, do budynku Orientarium przy ul. Konstantynowskiej 8/10 można przynosić używane i nowe koce, orzechy w oryginalnych opakowaniach (nie są przyjmowane orzechy włoskie i żołędzie z własnych zbiorów), suszone owoce niesłodzone w oryginalnych opakowaniach, karmę suchą oraz mokrą dla psów i kotów, karmę dla papug i gryzoni, środki czystości i higieny osobistej, konserwy, słoiki, czekoladę i suchą żywość dla pielęgniarzy zwierząt, apteczki lub wkłady do apteczek (plastry, gaziki itd.) powerbanki i telefony komórkowe.

"W Ukrainie zginęły już setki zwierząt. Giną także ich opiekunowie. Jedyne, co możemy w tej chwili zrobić, to przygotowywać kolejne transporty i mieć nadzieję, że kiedyś uda się odbudować zniszczone ogrody" - zaznaczył wiceprezes zarządu Orientarium ZOO Łódź Krzysztof Babij.

W holu centrum konferencyjnego Orientarium można też zobaczyć poruszającą wystawę. Ekspozycja zatytułowana "Why" przedstawia 40 obrazów zwierząt, które są ofiarami wojny w Ukrainie. Kody QR umieszczone na kolorowych ramach obrazów przekierowują na stronę z poruszającymi historiami bohaterów wystawy - niektóre z nich są bardzo drastyczne. Autorem prac jest ukraiński artysta Igor Pavlyuk - brat dyrektora zoo w Równym.

"Igor jest znanym grafikiem oraz artystą. Z wybuchem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pod wpływem cierpienia, które dzieje się w jego kraju, rozpoczął projekt charytatywny "Dlaczego? Opowieści o zwierzętach z czasów wojny". Ukończył projekt w trakcie czterech miesięcy. Uznał, że doświadczenie jest bardzo satysfakcjonujące, ale też wymagające i że to dobry sposób na przekazanie historii wojny i jej niewinnych ofiar" – wyjaśniła kierowniczka działu hodowlanego w łódzkim zoo Uljana Kałążny, która koordynuje pomoc dla ukraińskich ogrodów zoologicznych.

Wystawa będzie dostępna w Łodzi do końca listopada. Następnie będzie pokazywana w innych krajach, m.in. wyruszy do Czech, Słowacji, Niemiec oraz Austrii.

Sonda
Czy pomagasz zwierzętom?
Fado stanął na czterech łapach! Tak spełnia się marzenie szczeniaka z Jawora
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany