Do łódzkiego zoo zawitał... pies leśny! To jedyne takie zwierzę w Polsce [ZDJĘCIA]

i

Autor: Zoo Łódź

Do łódzkiego zoo zawitał... pies leśny! To jedyne takie zwierzę w Polsce [ZDJĘCIA]

2022-04-14 10:25

W łódzkim zoo można odwiedzać nowego mieszkańca! Jest nim samica leśnego psa o imieniu Tequila. Co ciekawe, to jedyna przedstawicielka tego gatunku w Polsce.

Psy leśne, zwane również pakożerami, to przedstawiciele rodziny psowatych pochodzących z Ameryki Południowej. Zamieszkują tereny leśne w okolicach zbiorników wodnych. Są wyśmienitymi pływakami, dzięki błonie pławnej między palcami. Tequila urodziła się w czeskiej Pradze, jest jedyną przedstawicielką tego gatunku w Polsce i oczekuje na przyjazd samca. "Liczymy, że stworzy z nim zgraną parę, co zaowocuje narodzinami młodych. Spotkać można ją na nowym wybiegu mieszczącym się zaraz przy basenie zewnętrznym ariranii - również jedynych w naszym kraju – mówi Michał Gołędowski, edukator z łódzkiego zoo.

CZYTAJ TEŻ: Rzeka Bałutka zanieczyszczona! Ma kolor... atramentu. Winny słono za to zapłaci

Drożyzna w wielkanocnym koszyku? Przedświąteczne zakupy w Warszawie

Jak opisuje Gołędowski, psy leśne tworzą duże stada rodzinne. Łącząc siły, te niepozorne drapieżniki są w stanie upolować dużo większą ofiarę niż wskazywałyby na to ich rozmiary. "Stado potrafi złapać kapibarę, nandu, a nawet tapira! Spośród wszystkich dzikich gatunków psów wyróżnia je (obok likaonów i cyjonów) najmniejsza liczba zębów - 40. Psy leśne aktywne są głównie w ciągu dnia. Noce spędzają w zmurszałych pniach lub norach wykopanych przez pancerniki. Co ciekawe, ich mocz, którym znaczą teren, rozpylając go stojąc na przednich nogach, ma zapach octu – stąd niekiedy pojawia się kolejna nazwa tego gatunku – pies octowy – opowiada.

ZOBACZ TEŻ: W łódzkim Orientarium pływa już siedem rekinów!

W naturze liczebność populacji psów leśnych maleje. Głównym zagrożeniem jest utrata siedlisk – na rzecz pastwisk dla bydła i plantacji soi oraz niewystarczająca baza pokarmowa, spowodowana kłusownictwem. Problemem są także choroby roznoszone przez zdziczałe psy domowe.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody opisuje gatunek ten jako bliski zagrożenia, stąd też ważna jest hodowla pakożerów w ogrodach zoologicznych.

Sonda
Lubisz odwiedzać ZOO?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE