Prace badawcze na Starym Rynku trwają od 2021 roku. Archeolodzy znaleźli do tej pory ponad tysiąc artefaktów! Jak podaje łódzki magistrat, ponad połowę odkryć stanowią przedmioty związane z handlem: plomby ołowiane, będące znakiem towarowym przytwierdzanym do konkretnego produktu. Wśród znalezisk odnajdziemy plomby kolejowe, pocztowe, podatkowe, firmowe, urzędowe i celne, młyńskie, wojskowe i inne. "Nie brakuje przedmiotów będących śladem po różnego rodzaju wydarzeniach o charakterze militarnym. To pociski ołowiane do ręcznej broni palnej, półprodukty ołowiane, pociski i łuski do współczesnych karabinów. Wśród przedmiotów związanych z wyposażeniem domów i rzemiosłem odnaleziono m.in. narzędzia codziennego użytku (fragmenty noży, sztućców). Ponadto udało się zidentyfikować przedmioty ceramiczne i szklane, które dominowały w inwentarzu domowym. Są również ozdoby ciała i stroju, takie jak obrączki, wisiorki, aplikacje i guziki" – mówi prof. Janusz Pietrzak z Uniwersytetu Łódzkiego.
ZOBACZ TEŻ: Łódź. Ropopochodna substancja w rzece Jasień. Winni poniosą karę?
Znaleziska są dowodem, że Stary Rynek w Łodzi był miejscem, gdzie spotykali się i handlowali przedstawiciele różnych kultur z wielu grup społecznych.
Równolegle, trwają prace przy zabezpieczeniu zabytków przed dalszą destrukcją i nadaniu im formy ekspozycyjnej. Stosowane są metody chemiczne i mechaniczne (w tym przy użyciu mikropiaskarki czy myjki ultradźwiękowej) służące oczyszczeniu ze szkodliwej korozji. Po oczyszczeniu, kąpieli w inhibitorach korozji, osuszeniu, nakładane są odpowiednie powłoki zabezpieczające, tak aby zabytki mogły być eksponowane.
CZYTAJ: Nocowali w przyczepie kempingowej w zabytkowym parku w Łodzi. "Robimy coś złego?"
Remont Starego Rynku w Łodzi. Jak się zmieni?
Podczas remontu, na Starym Rynku wymianie zostanie poddana cała nawierzchnia, zlikwidowane zostaną stopnie. W centralnej części rynku, na poziomie posadzki, pojawią się dwie podświetlone fontanny. Po wschodniej i zachodniej stronie zostaną zaaranżowane zadaszone miejsca do handlu, a w pobliżu parku przewidziane jest miejsce na pawilon handlowy. Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzone zostaną drzewa – jesiony pensylwańskie i klony. "Będzie tu można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa. Stary Rynek po generalnym remoncie zobaczymy pod koniec 2023 roku" - zapowiada łódzki magistrat.