Archeolodzy znaleźli na Starym Rynku w Łodzi prawdziwe skarby - ponad 1000 artefaktów! Oto, co odkryto

i

Autor: UMŁ

Cenne znaleziska na Starym Rynku w Łodzi

Archeolodzy znaleźli na Starym Rynku w Łodzi prawdziwe skarby - ponad 1000 artefaktów! Oto, co odkryto

2022-08-18 14:33

Remont Starego Rynku w Łodzi poprzedziły prace archeologiczne. Jak się okazało, badacze znaleźli tam ponad tysiąc artefaktów. Po ich oczyszczeniu i przygotowaniu, trafią na ekspozycję. Co takiego znalazło się wśród skarbów?

Prace badawcze na Starym Rynku trwają od 2021 roku. Archeolodzy znaleźli do tej pory ponad tysiąc artefaktów! Jak podaje łódzki magistrat, ponad połowę odkryć stanowią przedmioty związane z handlem: plomby ołowiane, będące znakiem towarowym przytwierdzanym do konkretnego produktu. Wśród znalezisk odnajdziemy plomby kolejowe, pocztowe, podatkowe, firmowe, urzędowe i celne, młyńskie, wojskowe i inne. "Nie brakuje przedmiotów będących śladem po różnego rodzaju wydarzeniach o charakterze militarnym. To pociski ołowiane do ręcznej broni palnej, półprodukty ołowiane, pociski i łuski do współczesnych karabinów. Wśród przedmiotów związanych z wyposażeniem domów i rzemiosłem odnaleziono m.in. narzędzia codziennego użytku (fragmenty noży, sztućców). Ponadto udało się zidentyfikować przedmioty ceramiczne i szklane, które dominowały w inwentarzu domowym. Są również ozdoby ciała i stroju, takie jak obrączki, wisiorki, aplikacje i guziki" – mówi prof. Janusz Pietrzak z Uniwersytetu Łódzkiego.

ZOBACZ TEŻ: Łódź. Ropopochodna substancja w rzece Jasień. Winni poniosą karę?

Znaleziska są dowodem, że Stary Rynek w Łodzi był miejscem, gdzie spotykali się i handlowali przedstawiciele różnych kultur z wielu grup społecznych.

Równolegle, trwają prace przy zabezpieczeniu zabytków przed dalszą destrukcją i nadaniu im formy ekspozycyjnej. Stosowane są metody chemiczne i mechaniczne (w tym przy użyciu mikropiaskarki czy myjki ultradźwiękowej) służące oczyszczeniu ze szkodliwej korozji. Po oczyszczeniu, kąpieli w inhibitorach korozji, osuszeniu, nakładane są odpowiednie powłoki zabezpieczające, tak aby zabytki mogły być eksponowane.

CZYTAJ: Nocowali w przyczepie kempingowej w zabytkowym parku w Łodzi. "Robimy coś złego?"

Remont Starego Rynku w Łodzi. Jak się zmieni?

Podczas remontu, na Starym Rynku wymianie zostanie poddana cała nawierzchnia, zlikwidowane zostaną stopnie. W centralnej części rynku, na poziomie posadzki, pojawią się dwie podświetlone fontanny. Po wschodniej i zachodniej stronie zostaną zaaranżowane zadaszone miejsca do handlu, a w pobliżu parku przewidziane jest miejsce na pawilon handlowy. Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzone zostaną drzewa – jesiony pensylwańskie i klony. "Będzie tu można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa. Stary Rynek po generalnym remoncie zobaczymy pod koniec 2023 roku" - zapowiada łódzki magistrat.

Niesamowite wideo. W ten sposób żubry chronią młode osobniki przed wilkami
Sonda
Czy interesujesz się historią?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany