Budynek łódzkiego Centralu zmieni się nie do poznania!

i

Autor: UMŁ

Budynek łódzkiego Centralu przechodzi metamorfozę!

2022-03-07 8:35

Biurowiec "Centralu" przy ul. Piotrkowskiej 165 wkrótce przejdzie metamorfozę. w 13-piętrowym budynku, zamiast biur, pojawią się ekskluzywne apartamenty. Choć z zewnątrz tego nie widać, w środku trwają prace wyburzeniowe.

Jak zapowiedział łódzki magistrat, dobrze znany wszystkim łodzianom 13-piętrowy biurowiec Spółdzielczego Domu Handlowego „Central” przy ul. Piotrkowskiej 165 zmieni wkrótce swój charakter. Gmach przechodzi metamorfozę , która jego wnętrza zmieni z biur w apartamenty segmentu premium. Zmiana funkcji wymagała całkowicie nowego podziału pomieszczeń. W budynku już od kilku tygodni toczą się intensywne prace wyburzeniowe.

PRZECZYTAJ TEŻ: Szklany wieżowiec Misztala powstanie! Jest zgoda na budowę Golden Tower przy Piotrkowskiej

Horrendalne ceny paliw w Warszawie. Nawet powyżej 7 zł za litr

– Ideą projektu przebudowy było zachowanie ducha tego budynku, o którym decydują jego podziały poziome: pas kamienia i pas okien – mówi architekt Marcin Tomaszewski. – Architektura zostaje, zmieniamy tylko funkcje, choć to wymaga jednocześnie drobnych zmian np. w układzie okien czy ich wysokości, a ta jest nie do przyjęcia do celów mieszkaniowych. Parapety są na wysokości 1,5 metra. Żeby ktoś mógł tam zamieszkać, trzeba obniżyć je do 90–100 centymetrów, a w niektórych pomieszczeniach zlikwidować całkowicie, co zresztą przewidziałem w projekcie w każdym narożnym lokalu. Układ okien, który powtarza się co trzecią kondygnację, sprawia może wrażenie nieregularnego, ale zarazem bardzo porządkuje elewację, a jednocześnie dodaje bryle lekkości i dynamiki.

Specjalne strefy dla mieszkańców

Każda kondygnacja biurowca ma 280 mkw. Na każdym z pięter powstaną maksymalnie po cztery apartamenty. Na parterze znajdzie się wysoki, dwukondygnacyjny hall wejściowy oraz dwa lokale usługowe. Pod nimi, na pierwszej kondygnacji podziemnej, powstanie strefa zen z salonem masażu, siłownią lub salą do jogi do użytku mieszkańców.

Znikną podcienia budynku od strony ul. Piotrkowskiej. Zostaną zabudowane wysokimi szklanymi taflami, które wysokością „wyrównają” poziom parteru gmachu.

Sonda
Czy czujesz się bezpiecznie w swojej okolicy?