Ginekolog w Łodzi bez klauzuli sumienia i oceniania! Otwarto całodobowy gabinet profilaktyki intymnej [SZCZEGÓŁY]

2021-03-09 7:45 PAP be
Ginekolog w Łodzi bez klauzuli sumienia i bez oceniania! Otwarto całodobowy gabinet profilaktyki intymnej [SZCZEGÓŁY]
Autor: pixabay.com, CC0 fot. ckstockphoto

W Łodzi rozpoczął działalność gabinet profilaktyki intymnej, oferujący przez całą dobę pomoc ginekologa niestosującego klauzuli sumienia. Placówkę, której powstania od dawna domagały się lokalne środowiska walczące o prawa kobiet, otwarto w poradni przy ul. Próchnika 11. Szczegóły w materiale.

Stworzenia tego typu placówki od dawna domagały się organizacje pozarządowe, ich projekt poparli w ubiegłym roku także łódzcy radni. - Niejednokrotnie spotkałam w swoim życiu kobiety, które mają złe doświadczenia z wizyt ginekologicznych, gdzie nie potraktowano ich tak, jak one by tego oczekiwały – że były niewygodne pytania i niewygodne sugestie. Możemy ten gabinet nazwać bezpiecznym miejscem dla kobiet, gdzie każda z nich otrzyma pomoc – bez klauzuli sumienia, bez oceniania, bez negatywnych przesłanek, gdzie będzie można rzetelnie, medycznie ocenić i zaproponować takie rozwiązanie, jakie jest najlepsze - podkreśliła radna Monika Malinowska-Olszowy (KO).

CZYTAJ: Kutno: Mały chłopiec w OKNIE ŻYCIA. Matka zostawiła przy nim list!

Protest Kobiet. Warszawa. Godzina po godzinie

Z kolei Anna Jurek z Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK zaznaczyła, że o poradni - wraz z innymi edukatorkami - będzie mogła mówić na zajęciach pełnoletnim i niepełnoletnim nastolatkom, które będą mogły przyjść do niej na bezpłatne badania.

"To jest bardzo ważne, że w mieście kobiet jest taki gabinet. Chcemy, żeby kobiety miały dostęp do lekarzy bez klauzuli sumienia - sama tego kiedyś doświadczyłam - zamiast otrzymać ze strony ginekologa uczciwą opiekę medyczną, trafiłam do niego na wykład" - dodała pełnomocniczka prezydenta Łodzi ds. dzieci i młodzieży Agata Kobylińska.

Na konferencji prasowej w poniedziałek (8 marca) prezes zarządu Centrum Medycznego im. Rydygiera Marta Nowak poinformowała, że gabinet profilaktyki intymnej będzie czynny codziennie.

- Można się zarejestrować do lekarza poprzez dedykowany numer telefonu oraz - przez 24 godziny na dobę - poprzez e-rejestrację. Porada zostanie udzielona pacjentce zarówno na miejscu, jak i poprzez teleporadę – wszystko jest zależne od sytuacji, w jakiej dana osoba się znajduje" - zaznaczyła.