ŁÓDŹ. Tego się niespodziewali! Podczas remontu parku trafiono na INTERESUJĄCE ZNALEZISKA!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Goumbik

ŁÓDŹ. Tego się nie spodziewali! Podczas remontu parku trafiono na INTERESUJĄCE ZNALEZISKA!

2021-03-08 14:54

To nie pierwszy taki przypadek, kiedy w Łodzi podczas remontu robotnicy znajdują w ziemi zabytkowe artefakty. Tym razem, w parku im. Sienkiewicza, trafiono na przedmioty, które być może pochodzą z apteki, znajdującej się niegdyś przy ulicy Widzewskiej, czyli dzisiaj Jana Kilińskiego. Mogą one pochodzić z przełomu XIX i XX wieku. Teraz trafiły one do Muzeum Farmacji imienia profesora Jana Muszyńskiego, znajdującego się przy placu Wolności.

- Często inwestycje z zakresu rewitalizacji przynoszą niespodzianki. Na takie właśnie trafiliśmy w parku Sienkiewicza. Podczas prac ziemnych odkryliśmy zakopane w niej zabytkowe przedmioty apteczne. Wśród nich był kałamarz, porcelanowe i szklane fiolki oraz menzurki. Przedmioty te pochodzą zapewne z przełomu XIX i XX wieku, być może z apteki, znajdującej się przy ówczesnej ulicy Widzewskiej, czyli dzisiaj Jana Kilińskiego. Prowadzimy obecnie procedurę przekazania odkryć do Muzeum Farmacji, gdzie mamy nadzieję wzbogacą bogatą kolekcję zbiorów – powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Oprócz tego, w trakcie prac rewitalizacyjnych, znaleziono też pełne zagospodarowanie ówczesnego podwórka z pięknym brukiem i relikty ceglane.

ZOBACZ TEŻ: ŁÓDŹ. Hodował marihuanę w namiocie... W BLOKU! Może pójść za kratki nawet na 3 lata

Park imienia Henryka Sienkiewicza powstał w 1894 roku w wyniku decyzji podjętej przez ówczesne władze Łodzi. Uzasadniono ja wzrastającym zanieczyszczeniem powietrza oraz zapyleniem ulic z powodu ruchu kołowego. W 1899 roku został oddany do użytku publicznego. Imię Henryka Sienkiewicza nadano parkowi w 1916 roku. Obecnie końca dobiega jego rewitalizacja.

Groby legend polskiego sportu. Straszne choroby i potworne wypadki. Niezapomniani

- Znaleziska są naprawdę interesujące. Mamy wśród nich: butelkę sygnowaną pochodzącą z apteki Królikiewicza i Bartoszewskiego, która funkcjonowała na ulicy Piotrkowskiej od drugiej połowy XIX wieku. Mamy tu też zestaw naczyń do rozdrabniania leków, do ich rozcierania - przedmioty oznakowane sygnaturami rosyjskimi, czyli są z czasów zaboru. Mamy tu też szkło użytkowe, butelki na wodę i inne specyfiki - dodaje Anna Nierychlewska, archeolog.

ŁÓDŹ. Tego się niespodziewali! Podczas remontu parku trafiono na INTERESUJĄCE ZNALEZISKA!

i

Autor: UMŁ

Jak mówi Jakub Kossowski, dyrektor Muzeum Farmacji imienia profesora Jana Muszyńskiego w Łodzi, do którego trafiły artefakty, znaleziska fantastycznie dokumentują historię łódzkiego zawodu farmaceutycznego i wkrótce zostaną pokazane na specjalnej wystawie.

ZOBACZ TEŻ: Łódzkie: 20-latek UKRADŁ wartą 30 000 złotych zabytkową Ładę! Młodość może spędzić ZA KRATKAMI [FOTO]

Muzeum Farmacji mieści się w najstarszej łódzkiej aptece przy placu Wolności 2, istniejącej od 1830 roku. Placówka powstała w 2008 roku. Jej zbiory liczą ponad tysiąc oryginalnych eksponatów. Patronem muzeum jest profesor Jan Muszyński, jeden z najwybitniejszych polskich botaników i farmaceutów pierwszej połowy XX wieku, założyciel Wydziału farmaceutycznego na Uniwersytecie Łódzkim, a także współtwórca Łódzkiego Ogrodu Botanicznego.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku, podczas budowy pasażu prowadzącego z ul. Legionów do Manufaktury, robotnicy natrafili na ludzkie szczątki. Na teren wkroczyli archeolodzy, wkrótce znaleziono pod ziemią kilkanaście szkieletów. Odnalezione szczątki spoczęły na Starym Cmentarzu [CZYTAJ WIĘCEJ...].

Znajomość tych pojęć to w XXI wieku wręcz obowiązek! Ogarniasz chociaż połowę?

Pytanie 1 z 15
Określenie "vaping" oznacza...