INWAZJA KLESZCZY w łódzkim! Uważajcie, bo w tym roku mogą być JESZCZE GROŹNIEJSZE

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. makamuki0

INWAZJA KLESZCZY w łódzkim! Uważajcie, bo w tym roku mogą być JESZCZE GROŹNIEJSZE

2020-04-24 14:45

W województwie łódzkim rozpoczyna się inwazja kleszczy. W tym roku może być ich jeszcze więcej i mogą być groźniejsze niż dotychczas. Kleszcze mogą atakować nie tylko w lasach, ale również w parkach i na osiedlach.

Mimo, że od tygodnia możemy ponownie wejść do lasów, czeka tam na nas kolejne zagrożenie. To kleszcze, których w tym roku, po ciepłej zimie, ma być jeszcze więcej.

Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę ostrzega przed inwazją kleszczy. Według danych Państwowego Zakładu Higieny, w ubiegłym roku w woj. łódzkim, odnotowano od 50 do 100 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszcze stają się aktywne, kiedy na termometrach jest już kilka stopni na plusie. Wbrew niektórym informacjom, kleszcze nie spadają z drzewa na ciało, a wspinają się na źdźbła trawy i zarośla. Uważajmy więc zarówno na siebie, jak i naszych czworonożnych przyjaciół. Miejmy na uwadze, że pasożyty te żerują nie tylko w lasach, ale również na łąkach, w parkach oraz na osiedlach.

Objawy ukąszenia przez kleszcza mogą być podobne do tych wywoływanych przez grypę, a to - w okresie epidemii koronawirusa - może być wyjątkowo mylące. Trzeba więc pilnować się podwójnie.

Ochrona przed kleszczami

W przypadku spaceru po lesie czy łące, dla człowieka istotnym jest, aby zaopatrzył się w odpowiednią odzież: spodnie z długimi nogawkami oraz wyższe buty, najlepiej za kostkę. Nie zapominajmy też o szczepieniach, które zdecydowanie zwiększają ochronę przed konsekwencjami ugryzienia. W miejscu takim jak las, najlepiej iść środkiem ścieżki, nie brodzić w trawie czy zaroślach. Na odsłonięte części ciała stosuj środki odstraszające kleszcze, a po powrocie do domu dokładnie sprawdź całe ciało, np. pod prysznicem.

Naszego domowego pupila natomiast, dobrze jest wyposażyć w obrożę anty-kleszczową lub nanieść na sierść zwierzęcia specjalne preparaty polecane przez specjalistów, odstraszające kleszcze.

Jak nie wyjmować kleszcza?

Jeśli stwierdzimy kleszcza na własnej lub zwierzęcej skórze, nie próbujmy sposobów nie sprawdzonych, mogących wyłącznie pogorszyć sytuację. Nie natłuszczajmy miejsca oraz nie traktujmy żadnymi środkami mogących zawierać w swoim składzie alkohol. Kleszcza nie należy również wykręcać.

Jak wyjąć kleszcza?

Kleszcze możemy usunąć prostym ruchem wyciągając ku górze za pomocą pęsety. Miejsce po kleszczu należy uważnie obserwować przez kilka kolejnych dni. Gdy pojawią się niepokojące oznaki tj. rumień dookoła miejsca ukąszenia lub objawy towarzyszące grypie, należy udać się do specjalisty.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Karta na Kleszcze

Miejscowości ze śmiesznymi nazwami. Gdzie leżą?

Pytanie 1 z 15
Męcikał leży w województwie:
Kleszcze