Szpital polowy

i

Autor: Tomasz Golla/SUPER EXPRESS Szpital polowy

Koronawirus w Polsce: Będzie szpital polowy w Łodzi? Rozpatrywane są już konkretne miejsca!

2020-10-19 15:02

Wiadomo już, że pierwszy szpital polowy w Polsce powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie. Jak zapowiedział minister zdrowia, szpitale tymczasowe mają powstać w każdym mieście wojewódzkim. W Łodzi szpital polowy również może powstać - nasze miasto jest na liście miast, w których rozpatrywane są już konkretne miejsca pod taką działalność. Jeśli zabraknie miejsc w szpitalach, to właśnie tam trafią chorzy na COVID-19.

Jak poinformował dziś minister zdrowia Adam Niedzielski, rząd przygotowuje koncepcję szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. W siedmiu miastach rozpatrywane są już konkretne miejsca, w których one powstaną. Wśród nich, oprócz Warszawy, gdzie szpital polowy powstanie na Stadionie Narodowym, znalazły się także: Łódź, Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w woj. łódzkim. W którym powiecie jest TERAZ najwięcej zakażonych? [DANE, AKTUALIZACJA]

- W weekend poprosiliśmy wojewodów tych województw o określenie zapotrzebowania na sprzęt. Wojewodowie przygotowują szczegółowy plan realizacji tych szpitali tymczasowych. One będą powstawały jako filia szpitala głównego, przede wszystkim pod patronatem MSWiA czy szpitali MON - powiedział minister zdrowia.

Szpital polowy w Łodzi? Tak, ale...

Gotowość do stworzenia szpitala polowego w Łodzi potwierdza wojewoda łódzki. Jednak, jak tłumaczy, ten wariant nie wejdzie w życie, dopóki jest możliwość stworzenia miejsc dla pacjentów z koronawirusem poprzez przekształcenie zwykłych oddziałów szpitalnych.

- Jeżeli dojdziemy do sytuacji, kiedy nie będziemy mogli utworzyć nowych łóżek COVID-owych w szpitalu, wówczas zostanie wprowadzone to rozwiązanie. Natomiast w tym momencie nie zapadła taka decyzja dla województwa łódzkiego - mówi wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Wojewoda na ten moment nie chce zdradzać lokalizacji, by - jak to ujął - nie wzbudzać sensacji. - Przygotowujemy się do tego, mamy różne możliwości, mamy do tego specjalistów, pod uwagę brane są różne lokalizacje, ale to jest plan tylko ewentualnościowy - dodał.

CZYTAJ: Koronawirus w Polsce: pierwsi lekarze w woj. łódzkim skierowani do walki z COVID-19!

Koronawirus w Polsce: Przekształcenia szpitalnych oddziałów dla pacjentów z COVID-19

Jak poinformował na dzisiejszej (19.10.2020 r.) konferencji prasowej, liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 stopniowo rośnie. Jeszcze w tym tygodniu przekształconych w miejsca dla zakażonych koronawirusem, zostanie 100 kolejnych łóżek. - W ciągu najbliższego tygodnia, w życie będą wchodziły decyzje przekształcenia w całości na szpital COVID-owy szpitala w Zduńskiej Woli, na przekształcenie szpitala w Tomaszowie Mazowieckim w osiemdziesięciu procentach, jak również przekształcony zostanie oddział szpitala w Łowiczu dla pacjentów w stanie lekkim, którzy nie będą potrzebowali respiratorów - zapowiedział Bocheński.

Przypomnijmy, w kwietniu tego roku prezydent Hanna Zdanowska zadeklarowała, że w razie potrzeby, na izolatoria bądź szpitale polowe, miasto odda do dyspozycji stosownych władz pomieszczenia na stadionach ŁKS i Widzewa, halę Expo, Atlas Arenę i halę siatkarską przy al. Unii.

Czytaj więcej na temat szpitali polowych w Polsce:

dr Maciej Hamankiewicz, lekarz: Mamy stan wojenny w ochronie zdrowia. Jesteśmy na skraju wyczerpania [Super Raport]
Nasi Partnerzy polecają