Kwesta na rzecz Starego Cmentarza w Łodzi 2021. Ile zebrano w ciągu trzech dni?

i

Autor: BE /archiwum

Kwesta na rzecz Starego Cmentarza w Łodzi 2021. Ile zebrano w ciągu trzech dni?

2021-11-02 8:29

Pieniądze zebrane podczas tegorocznej kwesty przeznaczone zostaną na renowację nagrobków zniszczonych na skutek nawałnicy, która przeszła nad Łodzią w lipcu br. W jej trakcie wiele pomników zostało poważnie uszkodzonych i wymaga działań konserwatorskich. Ile udało się zebrać?

Fundusze na odnowienie nagrobków najstarszej łódzkiej nekropolii zbierano już po raz 27. Kwestujący na aleje trójwyznaniowego cmentarza wrócili po przerwie wywołanej ubiegłorocznymi ograniczeniami pandemicznymi, kiedy zbiórkę z konieczności przeniesiono do internetu. Początkowo pieniądze zbierała młodzież z łódzkich szkół, społecznicy, miłośnicy historii i zabytków Łodzi, przewodnicy oraz członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. W Dniu Wszystkich Świętych do akcji tradycyjnie włączyli się przedstawiciele świata kultury, sztuki, nauki, polityki i mediów oraz znani łodzianie.

Wszystkich Świętych 2021. Groby Gołasa, Krawczyka, Machalicy, Kowalewskiego. Niezapomniani

Wśród kwestujących byli m.in. prezydent miasta Hanna Zdanowska, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, posłowie Cezary Grabarczyk, Małgorzata Niemczyk, senator Krzysztof Kwiatkowski, muzyk Jacek Bieleński. Jak zawsze, spotkać można było ich m.in. przy głównej alei na katolickiej części cmentarza. Podkreślali, że łodzianie chętnie wrzucali pieniądze do puszek i nie trzeba już nikomu tłumaczyć, na co zbierane są fundusze.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP), prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem poinformował, że w ciągu trzech dni zebrano 70 tys. zł, co pozwoli na renowację nagrobków zniszczonych na skutek nawałnicy, która przeszła nad Łodzią w lipcu br. W jej trakcie wiele pomników zostało poważnie uszkodzonych i wymaga działań konserwatorskich.

Zebrana kwota nie jest ostateczna, ponieważ w planach są jeszcze wydarzenia towarzyszące tegorocznej kweście, trwa także zbiórka w internecie.

Pierwsza kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi

Kwesta na Starym Cmentarzu po raz pierwszy odbyła się w 1995 r. We wszystkich zorganizowanych do tej pory kwestach pozyskano ok. 1,8 mln zł, za co udało się odnowić prawie 200 pomników. Od wielu lat część pieniędzy ze zbiórki w dniu Wszystkich Świętych przekazywana jest na ratowanie najcenniejszego zabytku nekropolii - unikalnego w skali światowej neogotyckiego mauzoleum jednego z największych fabrykantów Karola Scheiblera.

Sonda
Czy wprowadzenie Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Covidu to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany