ŁÓDŹ: NIEBYWAŁE oszustwa OJCA i 21-letniej CÓRKI! Mogą spędzić za kratkami DŁUGIE LATA

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Ichigo121212

ŁÓDŹ: NIEBYWAŁE oszustwa OJCA i 21-letniej CÓRKI! Mogą spędzić za kratkami DŁUGIE LATA

2020-12-16 21:21

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Łodzi, sąd zastosował na okres 3 miesięcy tymczasowe aresztowanie wobec 43-letniego mężczyzny i jego 21-letniej córki, którzy podejrzani są o gigantyczne oszustwa przy obrocie nieruchomościami. Podejrzanemu grozi kara do 10 lat więzienia, zaś podejrzanej do 8 lat za kratkami.

Jak wynika z ustaleń poczynionych w śledztwie, podejrzany wyszukiwał osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, zadłużone, nieporadne życiowo, a także takie, które z uwagi na stan zdrowia, nie były zdolne do należytego pojmowania przedsiębranego działania, co - w odniesieniu do części z pokrzywdzonych - ma potwierdzenie w opiniach wydanych przez powołanych biegłych.

CZYTAJ: Już wiadomo, gdzie będzie punkt masowych szczepień w Łodzi!

- Osobom takim oferował rzekomą pomoc w spłacie zadłużenia, udzieleniu pożyczki, wykupie użytkowanych mieszkań, a następnie ich dalszej sprzedaży lub zamiany. Stopniowo zyskiwał ich zaufanie, pomagając im w drobnych sprawach życia codziennego, robiąc zakupy, czy też dostarczając alkohol. Następnie, wykorzystując niski poziom świadomości prawnej, uzyskiwał pełnomocnictwa do szerokiego działania w ich imieniu. Nie wywiązywał się przy tym ze składanych obietnic. Nie zwracał pokrzywdzonym pieniędzy z przeprowadzanych w ich imieniu transakcji, jak również, wbrew zapewnieniom, nie nabywał dla nich innych lokali, w rezultacie czego, część z nich stawała się osobami bezdomnymi, nieposiadającymi środków do życia. Zakupione przez podejrzanego nieruchomości podlegały dalszym odsprzedażom - opisuje Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Sformułowane na obecnym etapie zarzuty dotyczą zdarzeń, jakie miały miejsce w latach 2012-2018.

Jak ustalono, w przypadku jednej z transakcji, do której doszło w 2018 r. pokrzywdzeni faktycznie nie otrzymali większości pieniędzy za sprzedaną podejrzanemu nieruchomość. Z podpisanej umowy pożyczki wynika, że uzyskane środki pożyczyli jego córce – co faktycznie nie miało miejsca. Ustalenia te były podstawą do sformułowania zarzutu wobec 21-latki.

Mężczyzna usłyszał zarzuty popełnienia przestępstw na szkodę 5 pokrzywdzonych i łączną kwotę blisko 900 tys. zł. Natomiast 21-latce zarzucono współudział w jednym z oszustw na kwotę 150 tys. zł. Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do lat 10, zaś podejrzanej do lat 8.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj

Na polecenie prokuratora, podejrzani zostali zatrzymani. Sąd zastosował wobec nich, z uwagi na obawę matactwa i grożącą surową karę, tymczasowe areszty na okres 3 miesięcy.

Pani Danusia z Kalet znalazła 10 tyś

Znasz swoje prawa? Sprawdź, za co policjant może Cię ukarać

Pytanie 1 z 7
Czy policjant może zatrzymać Cię za wyprzedzenie radiowozu?