ŁÓDŹ: ZMIANY w naliczaniu OPŁAT ZA ŚMIECI! Od stycznia 2021 stawka zależna od zużycia wody! [SZCZEGÓŁY]

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Hans

ŁÓDŹ: ZMIANY w naliczaniu OPŁAT ZA ŚMIECI! Od stycznia 2021 stawka zależna od ZUŻYCIA WODY! [SZCZEGÓŁY]

2020-11-19 19:04

Od stycznia 2021 roku opłaty za śmieci będą uzależnione od ilości zużytej wody. Dziś (19 listopada) Rada Miejska w Łodzi przyjęła uchwałę, zgodnie z którą Miasto Łódź odchodzi od obliczania stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów w powiązaniu z mieszkańcami i wiąże tę stawkę z użyciem wody w danym gospodarstwie domowym. Szczegóły w materiale.

Od stycznia 2021 roku zmieni się sposób naliczania opłaty za odbiór odpadów komunalnych - jej wysokość będzie uzależniona od ilości zużytej wody, a nie jak dotychczas - od liczby osób w gospodarstwie domowym. W identyczny sposób opłaty za śmieci są już liczone m.in. w Szczecinie, Tarnowie, Darłowie, od grudnia będą w Warszawie.

Jak przekonuje łódzki magistrat, zmiany są konieczne, ponieważ obecnie obowiązujący system się nie sprawdził, konieczne jest jego uszczelnienie. - Od momentu, gdy to gminy przejęły obowiązek rozliczania wszelkich kosztów związanych z odbiorem i zagospodarowaniem śmieci – co roku z systemu ubywało po kilkanaście tysięcy mieszkańców, rosła natomiast ilość odpadów. Oznaczać to mogło, że deklarowana ilość mieszkańców w deklaracjach nie pokrywała się z prawdziwą liczbą mieszkańców „produkujących” śmieci. Tym samym łodzianie płacili za wywóz śmieci nie tylko swoich, ale także osób, których w systemie nie było. Płacili za innych - tłumaczy urząd miasta.

Według szacunków Miasta z systemu zniknęło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. W 2016 roku w systemie było 675 tysięcy łodzian, a w 2020 roku tylko 615 000.

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Łodzi, gdyby nie zmiana systemu i coroczne znikanie z systemu kolejnych tysięcy mieszkańców, w 2021 roku stawka za śmieci musiałaby wynosić około 35 złotych od osoby.

CZYTAJ: Koronawirus 19.11.2020: REKORDOWA LICZBA ZGONÓW w woj. łódzkim! Kim są ofiary COVID-19?

Łódź: Nowa stawka za śmieci. Od 2021 r. opłaty będą zależeć od zużycia wody

Według nowego projektu stawka za śmieci będzie wynosić 9,60 zł za śmieci za każdy metr sześcienny wody, według danych ZWiK średnio miesięcznie 1 osoba zużywa ok. 3 m sześć. wody. Średnie miesięczne zużycie zostało policzone z uwzględnieniem tylko 6 zimowych miesięcy tj. październik - marzec, a więc kiedy nie podlewa się ogrodów/trawników. Taki sposób naliczania będzie obowiązywać w nieruchomościach zamieszkałych.

W nieruchomościach mieszanych w części zamieszkałej opłata za śmieci także będzie liczona od metra sześciennego zużytej wody.

Jak segregować odpady niebezpieczne?

Natomiast w części niezamieszkałej tych nieruchomości będzie uzależniona od powierzchni użytkowej lokalu - 1,40 zł od metra w lokalach do 300 m kw. oraz 40 gr, od metra w lokalach powyżej 300 metrów kw. Opłata dla osób, które nie będą segregować śmieci nadal będzie stanowić dwukrotność stawki bazowej tj. 19,20 zł za metr wody w zamieszkałych oraz oraz 2,80 zł za metr powierzchni do 300 m i 80 gr. za metr dla lokali powyżej 300 m w niezamieszkałych.

ZOBACZ: Łódź: BEZCZELNI złodzieje ukradli za jednym razem dwa rowery. Kojarzycie ich? [ZDJĘCIA]

Jak czytamy, według ustawodawcy system gospodarowania odpadami w gminach musi się bilansować tj. wpływy od mieszkańców muszą wystarczać na koszty funkcjonowania systemu, samorząd nie może też na śmieciach zarabiać. Obecnie obowiązująca stawka - 24 zł od osoby w gospodarstwie domowym została skalkulowana w oparciu o prognozowane koszty oraz liczbę mieszkańców, która powinna za śmieci płacić. A ponieważ z systemu zniknęło około 60 000 osób – tylko w tym roku miasto dołożyło do systemu gospodarowania odpadami około 50 mln zł.

- Powiązanie stawki za wywóz śmieci z zużyciem wody pozwoli uniknąć zaniżania liczby mieszkańców w deklaracjach np. przez wynajmujących - podaje urząd miasta.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany