Oczyszczacz powietrza w autobusie MPK Łódź

i

Autor: MPK Łódź

Koronawirus w Łodzi: W MPK pojawiło się TAJEMNICZE URZĄDZENIE. Wychwytuje niemal 100 procent wirusów i bakterii!

2020-11-18 9:01

Łódź, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, testuje prototypowe urządzenie do oczyszczania powietrza w komunikacji miejskiej. Od wtorku (17.11) można je zaobserwować w jednym z autobusów linii 97. Ten oczyszczacz powietrza wychwytuje niemal 100 procent szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów. Jak działa?

Koronawirus w Łodzi. MPK testuje prototypowy oczyszczasz powietrza

Testowane rozwiązanie łączy w sobie oczyszczanie powietrza (poprzez zastosowanie filtrów HEPA oraz promieniowania UV-C) oraz dezynfekcję powierzchni (dzięki automatycznemu procesowi ozonowania). Jak opisuje przewoźnik, urządzenia te najpierw zatrzymują czynniki szkodliwe – alergeny, sierść, kurz, grzyby, pleśnie, a następnie są one likwidowane przy pomocy ozonu.

ZOBACZ: Koronawirus 17.11.2020: stan zachorowań wynosi PONAD 19 TYSIĘCY! OGROMNA LICZBA ZGONÓW! Ile zakażeń w woj. łódzkim? [RAPORT KORONAWIRUS]

- Co ważne urządzenie oczyszcza powietrze w trakcie podróży. Zaczyna działać wraz z uruchomieniem pojazdu. System działający w pojeździe bez przerwy daje nie tylko możliwość oddychania czystym powietrzem, ale również dodatkowo wymusza jego obieg, zapewniając, że całe powietrze z wnętrza jest cały czas filtrowane i oczyszczane - czytamy.

Według producenta, w ciągu godziny pracy urządzenia, powietrze w pojeździe może być oczyszczone do 10 razy, czyli co 6 minut, a tyle wynosi najczęściej odstęp między przystankami.

- Urządzenie to służy, aby w trakcie jazdy, jak najbardziej zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów. Nie tylko w obecnej sytuacji epidemicznej, ale również we wszystkich innych porach roku. Zamontowane w urządzeniu filtry HEPA 14 filtrują niemal 100 procent wszelkich zanieczyszczeń. Nie tylko wirusów i bakterii, ale również alergenów i wszystkich innych szkodliwych czynników - mówi Marcin Szuławy z firmy STER.

Ozonowanie w komunikacji miejskiej

W nocy na zajezdni, gdy pojazd jest unieruchomiony przeprowadzane jest automatyczne ozonowanie dzięki czemu cały pojazd jest dokładnie zdezynfekowany i rano biologicznie czysty może wyruszyć na linie.

- W środku zamontowane mamy dwa generatory ozonu, które działają dokładnie tak, jak ozon generowany jest naturalnie podczas burzy. Dzięki wyładowaniom koronowym ozon jest tworzony z tlenu i po procesie dezynfekcji się naturalnie rozpada - dodaje Marcin Szuławy.

W urządzeniu AntiMicrobial+ zastosowano filtry HEPA, które wychwytują pyły zawieszone, bakterie, wirusy, pyłki, zarodniki pleśni, sierść, roztocza, pigmenty farb, a nawet odpady radioaktywne i inne szkodliwe cząsteczki. HEPA stosowany jest nie tylko w odkurzaczach, klimatyzacjach, oczyszczaczach powietrza, ale również w cleanroomach. Sprawność filtrów HEPA 14 to 99,995 proc.

Autobusy wyposażone w tlen zamiast karetek. Tak będą wozić zakażonych

Testy oczyszczacza powietrza w MPK Łódź

Urządzenie będzie testowane przez około 3 miesiące. Koszt jednego urządzenia to ok. 2 tys. zł (netto).

- Jeśli urządzenie to sprawdzi się w eksploatacji, zamontujemy je we wszystkich pojazdach, w których będzie to technicznie możliwe - mówi Zbigniew Papierski, prezes MPK-Łódź.

Dodatkowo od tego tygodnia MPK-Łódź rozpoczęło także testy dezynfektorów do rąk firmy PIXEL. To bezdotykowe urządzenia do podawania płynu dezynfekującego. Po podłożeniu pod nie dłoni rozpyla na ręce mgiełkę ze specjalnym płynem odkażającym.

Urządzenia zostały zamontowane na próbę w trzech autobusach i dwóch tramwajach. - Zdania przewoźników z innych miast co do montażu tego typu urządzeń są podzielone, dlatego chcemy sprawdzić, jak będzie się ono sprawowało w łódzkich pojazdach komunikacji miejskiej - czytamy w komunikacie.Urządzenia zostały zamontowane na próbę w trzech autobusach i dwóch tramwajach. - Zdania przewoźników z innych miast co do montażu tego typu urządzeń są podzielone, dlatego chcemy sprawdzić, jak będzie się ono sprawowało w łódzkich pojazdach komunikacji miejskiej - czytamy w komunikacie.

Więcej na temat koronawirusa w Łodzi i regionie: