Badanie na koronawirusa: do testu na COVID-19 TRZEBA SIĘ PRZYGOTOWAĆ! [INFORMACJE]

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. frolicsomepl

Badanie na koronawirusa: do testu na COVID-19 TRZEBA SIĘ PRZYGOTOWAĆ! [INFORMACJE]

2020-10-23 10:00

Badanie na koronawirusa w tej chwili wykonać może każdy. W samej Łodzi jest kilkanaście mobilnych punktów drive-thru, gdzie można zrobić, zarówno darmowy test na koronawirusa (na NFZ), jak i odpłatny. Warto wiedzieć, że do testu na COVID-19 trzeba się odpowiednio przygotować. W przeciwnym razie wynik testu może okazać się nierozstrzygający. Oto wskazówki!

Bez względu na to, czy zostaliśmy skierowani na badanie na koronawirusa przez lekarza POZ, czy chcemy wykonać test na COVID-19 sami, powinniśmy wiedzieć, że aby wynik był rozstrzygający, należy stosować się do wytycznych. Ministerstwo zdrowia na swojej stronie informuje, jak przygotować się do testu na koronawirusa, jeśli chcemy zrobić go w mobilnym punkcie drive-thru.

Adresy/lokalizacje mobilnych punktów w Łodzi, gdzie pobierane są wymazy znajdziecie w materiale: Łódź: Badanie na koronawirusa na NFZ. Darmowe testy na COVID-19 w mobilnych punktach wymazowych [LISTA MIEJSC]

Kiedy chcemy zrobić badanie na koronawirusa w punkcie mobilnym trzeba mieć przy sobie dokumenty: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; pacjent prywatny powinien mieć również uzupełniony formularz zlecenia badania pobrany ze strony internetowej oraz dowód wpłaty.

Testy na koronawirusa. Jak przygotować się do badania diagnostycznego?

Minimum 2 godziny przed badaniem:

  • nie spożywaj posiłków
  • nie pij
  • nie żuj gumy
  • nie płucz jamy ustnej i nosa
  • nie myj zębów
  • nie przyjmuj leków
  • nie pal papierosów
Testy na koronawirusa. Jak przygotować się do badania diagnostycznego?

i

Autor: Ministerstwo zdrowia

Jeśli nie będziesz przestrzegać tych zasad, wynik testu może być nierozstrzygający.

Badanie na koronawirusa. Co oznacza wynik testu?

Jeśli są już wyniki Twojego testu na obecność koronawirusa, to po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta zobaczysz jeden z czterech komunikatów:

- negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.

- pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.

- niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać do badania.

- nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h.

Jeśli Twój wynik jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, badanie musi zostać powtórzone.

Katowice: Kolejka do wymazu

Więcej na temat koronawirusa w Łodzi i regionie: