Łódzkie. Są pierwsze przypadki zakażenia małpią ospą. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. RyanMcGuire /zdjęcie ilustracyjne

Małpia ospa w Łódzkiem

Łódzkie. Są pierwsze przypadki zakażenia małpią ospą. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne

2022-07-21 14:10

Małpia ospa w województwie łódzkim. Potwierdzono trzy pierwsze przypadki zakażenia małpią ospą w naszym regionie. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne.

Małpia ospa w woj. łódzkim

"Badania potwierdziły wykrycie zakażenia małpią ospą u trzech osób w województwie łódzkim. To trzy pierwsze i jak dotąd jedyne przypadki zakażenia tą choroba u pacjentów w naszym regionie" – poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi Zbigniew Solarz.

Dodał, że zgodnie z procedurami sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Ma ono na celu ustalenie osób z kontaktu z zakażonym, a w razie potrzeby nakładanie kwarantanny.

PRZECZYTAJ TEŻ: Łodzianin żyje w domu-cmentarzu: "Ja nie żyję, jestem chodzącym trupem". Dostrzegł go youtuber [WIDEO]

Wszyscy zakażeni pacjenci trafili na oddział zakaźny szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Stan dwóch osób był na tyle dobry, że zostali oni wypisani już do domu, gdzie muszą przebywać w dalszej izolacji.

Trzeci chory trafił do placówki w poniedziałek. "Ma typowe objawy przypominające ospę prawdziwą, które powoli już schodzą. Stan jest bardzo dobry i myślę, że następnym tygodniu wróci do domu, do dalszej izolacji" – powiedział Radiu Łódź dyrektor szpitala Krzysztof Zarychta.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według Światowej Organizacji Zdrowia – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

ZOBACZ: Poszedł z żoną na spacer nad rzekę, postanowił się wykąpać. Śmierć przyszła niespodziewanie

Zgodnie z majową nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji wprowadzony został obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę. Jest obowiązek zgłaszania każdego przypadku.

Weterynarz je śniadanie z łosiem
Sonda
Czy obawiasz się małpiej ospy?