Majówka 2022 w Łodzi. Oto, co się dzieje w długi majowy weekend! [29, 30 kwietnia, 1-3 maja]

i

Autor: BE /archiwum /zdjęcie ilustracyjne

Majówka 2022 w Łodzi. Oto, co się dzieje w długi majowy weekend! [29, 30 kwietnia, 1-3 maja]

2022-04-29 14:58

Przed nami długi majowy weekend. Na łodzian, którzy nie wyjadą z miasta, czekają atrakcje tu na miejscu. Majówka 2022 w Łodzi to m.in. spacery z przewodnikiem, targ pyszności czy też atrakcje towarzyszące Dniu Flagi (2 maja). Oto szczegóły!

Pokaz łowienia motyli na światło

W piątek (29 kwietnia) o godz. 20:00 w parku na Zdrowiu rozpocznie się plenerowa wystawa zdjęć motyli nocnych.

Wydarzenie potrwa do północy, w jego trakcie zaplanowano również pokaz łowienia motyli na światło. To okazja, by przyjrzeć się ćmom z bliska, zrobić im zdjęcia i wziąć je do ręki (po wcześniejszym przeszkoleniu, jak to robić). Dzięki połączeniu wystawy ze świeceniem możliwa będzie konfrontacja wielkości niektórych okazów z ich zdjęciami.

W Polsce występuje prawie 3100 gatunków motyli nocnych! Poznanych i opisanych motyli dziennych jest zaledwie 167 gatunków. Ćmy stanowią 95% całkowitej liczby gatunków motyli w naszym kraju. Ich obserwacja i poznanie jest bardzo utrudniona z racji nocnego trybu życia, jak i bardzo małych rozmiarów. Najmniejsze z nich osiągają w kategorii rozpiętości skrzydeł zawrotne 2,5 mm.

Dopiero na makrofotografiach możemy podziwiać ich piękną kolorystykę i wzory na skrzydłach.

ZOBACZ TEŻ: Otwarto taras widokowy na Nowe Centrum Łodzi! Podziwiać można też Manhattan i Widzew

Wystawa i bezkrwawe łowy nocnych motyli odbędą się w parku na Zdrowiu, w pobliżu wejścia do rezerwatu Polesie Konstantynowskie. Warto zabrać ze sobą aparaty fotograficzne i latarki. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Spacer z przewodnikiem

Jak na początku XX w. wyglądał park Helenów („letni salon Łodzi”) i czym przyciągał wykwintną łódzką publiczność? Co w XIX wieku charakteryzowało park Reymonta, niegdysiejszy prywatny ogród rodziny Geyerów?

Jak zmieniły się łódzkie parki, jaka była ich historia, a jaką rolę odgrywają współcześnie? O parkach, w których łodzianie od zawsze lubili spędzać swój wolny czas, będzie można posłuchać podczas niedzielnego spaceru rozpoczynającego się na wystawie „Miasto – Moda – Maszyna w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282), a kończącego w parku Reymonta.

Spacer rozpocznie się w niedzielę (1 maja) o godz. 11:00, poprowadzi go Andrzej Jankowski, edukator Działu Edukacji CMwŁ. Bilet: normalny 18 zł, ulgowy 12 zł

SPRAWDŹ: Park linowy, place zabaw, fotobudki. Oto dodatkowe atrakcje Orientarium w Łodzi

Dzień Flagi w Łodzi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przez miasto przejdzie tradycyjny pochód harcerzy z biało-czerwoną flagą. Łódzki ZHP zachęca, by dołączyć do przemarszu całymi rodzinami i wspólnie celebrować narodowe święto.

Pochód harcerzy i łodzian wyruszy z pasażu Schillera (ul. Piotrkowska 110) w poniedziałek (2 maja) o godz. 14:00. Uczestnicy przemaszerują ulicą Piotrkowską aż do Manufaktury. Około godz. 14:45 harcerze łódzkiego ZHP wprowadzą na Rynek Włókniarek Łódzkich flagę narodową o imponującej długości aż 123 metrów.

Wśród pięknych dekoracji harcerze powitają uczestników pochodu, a także przypomną historię Święta Flagi Narodowej.

CZYTAJ: Łódź. Na Widzewie powstanie park wodny. Jak będzie wyglądać?

Spacer po Księżym Młynie

W weekend będzie okazja, by lepiej poznać historię Księżego Młyna i dowiedzieć więcej o jego założycielu.

Księży Młyn to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi, wpisanych na listę Pomników Historii. Zachowany tu został pierwotny układ XIX-wiecznego osiedla fabrycznego z wielką przędzalnią, domami robotniczymi i całym zapleczem socjalnym.

Obecnie rewitalizowany Księży Młyn przeżywa prawdziwe odrodzenie. Będzie można się o tym przekonać podczas niedzielnego (1 maja) spaceru z licencjonowanym przewodnikiem, który opowie o historii tego niezwykłego miejsca. Uczestnicy dowiedzą się, jakie było dawne i jakie jest obecne przeznaczenie poszczególnych budynków na Księżym Młynie. Poznają także sylwetkę właściciela – Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego fabrykanta.

Zakup biletów w cenie 20 zł na 15 minut przed spacerem w Centrum Turysty Księży Młyn (ul. Księży Młyn 12).

SPRAWDŹ: Na Księżym Młynie znów zawita Letnisko! Tych artystów zobaczymy na koncertowej scenie

Imieniny PRL-u w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

W niedzielę (1 maja) o godz. 13:00 Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282) zaprasza na spotkanie autorskie z Wojciechem Przylipiakiem „Czas wolny w PRL”.

Prywatki, pikniki, czyny społeczne, autostop, pracownicze ogrody działkowe, wieczorki zapoznawcze i pomysły kaowca, „Imieniny PRL-u” obchodzone 1 maja i „Urodziny PRL-u” – 22 lipca. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się, jak spędzano czas wolny w PRL-u, kto i kiedy nim w ogóle dysponował, jak władza wykorzystywała przerwy w pracy obywateli, a jak oni sami chcieli je spędzać.

Wojciech Przylipiak, autor książki „Czas wolny w PRL”, w swoim barwnym reportażu opisuje nie tylko, jak kiedyś spędzano czas wolny, ale także to, jak się tego uczono. Rozmowę poprowadzi Joanna Kocemba-Żebrowska, edukatorka Działu Edukacji CMwŁ. Spotkanie odbędzie się w willi letniskowej w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej. Bilet: normalny 8 zł, ulgowy 6 zł.

ZOBACZ: Synek policjanta z Łodzi ciężko chory. Potrzebna krew dla 6-letniego Mateuszka

Łódź w Europie. Europa w Łodzi

Na kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Łódź w Europie. Europa w Łodzi” w sobotę (30 kwietnia) o godz. 14:00 zaprasza Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 17).

Łódź w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat awansowała z szeregu małych, lokalnych ośrodków miejskich o charakterze rzemieślniczo-rolniczym do grona wielkich metropolii europejskich. Wystawa „Łódź w Europie. Europa w Łodzi” prezentuje bezprecedensowy w skali światowej rozwój miasta w XIX w. oraz jego dalsze dzieje do 1989 r.

Uczestnikom sobotniego oprowadzania zostanie zaprezentowany subiektywny wybór najciekawszych i najcenniejszych eksponatów prezentowanych w muzeum. Wydarzenie poprowadzą Anna Łagodzińska-Pietras i dr Marcin Szymański. Bilety: 5 i 7 zł. Zapisy: 692 926 319.

ZOBACZ TEŻ: W Łodzi powstanie osiedle dla uchodźców z Ukrainy

Bazar Pyszności

W piątek i sobotę (29 i 30 kwietnia) w centrum handlowym M1 (ul. Brzezińska 27/29) stanie Bazar Pyszności.

W jarmarku udział biorą rodzinne firmy, które od pokoleń zajmują się wyrobem produktów spożywczych, dbając o zachowanie najlepszych polskich tradycji kulinarnych.

Na stoiskach znajdziemy m.in.: wędliny, miody i produkty pszczelarskie, tradycyjnie wypiekane pachnące chleby, sękacze, ciasta i ciasteczka, wyroby garmażeryjne, pasztety, makarony czy ryby, a także sery, prawdziwe wiejskie jaja i masło.

Nie zabraknie także naturalnych soków, nalewek czy kwasu chlebowego oraz przetworów owocowych i warzywnych.

Bazar będzie czynny w piątek i sobotę w godz.9:00–21:00.

W długi weekend majowy można również wybrać się do łódzkich teatrów, nie zabraknie również koncertów i wystaw.

Symulator jazdy pociągu dla uczniów
Sonda
Jak spędzasz majówkę 2022?