W Łodzi powstanie osiedle dla uchodźców z Ukrainy

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. PhotoMIX-Company /zdjęcie ilustracyjne

W Łodzi powstanie osiedle dla uchodźców z Ukrainy

2022-04-25 9:45

W Łodzi ma powstać osiedle dla uchodźców z Ukrainy. Jego budowę zapowiedziała Archidiecezja Łódzka. Osiedle gotowych domków ma stanąć na wyznaczonym przez Miasto Łódź terenie.

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś poinformował o zbiórce na budowę domów dla uchodźców z Ukrainy podczas niedzielnej (24 kwietnia) mszy świętej w łódzkiej archikatedrze, kończącej jubileusz 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej. "W związku z wojną w Ukrainie i tym, ile osób z Ukrainy przebywa w naszym kraju, i zapewne dłuższy czas uchodźcy z Ukrainy będą u nas przebywać, chcemy postawić w Łodzi osiedle domków, w których będzie można mieszkać przez cały rok. Prowadzimy już na ten temat zaawansowane rozmowy z miastem, abyśmy mieli wydzierżawiony pod te domy teren" – mówił abp Ryś.

PRZECZYTAJ TEŻ: Poruszający apel młodego Ukraińca na TikToku, kiedy dowiedział się, że może podróżować za darmo [WIDEO]

Gabriela Morawska-Stanecka o okropnościach wojny w Ukrainie

Według wstępnych planów, osiedle dla uchodźców z Ukrainy będzie liczyć 10-15 domków. Jak dodał metropolita łódzki, ufunduje on dwa domki, za kolejny zapłaci Archidiecezja Łódzka, a następne powstaną dzięki ogłoszonej w niedzielę zbiórce.

Jak wskazał arcybiskup, kiedy już uchodźcy z Ukrainy będą mogli wrócić do swojej ojczyzny - domy posłużą osobom wychodzącym z bezdomności, jako domy chronione. „Ale jak wiemy, tam niektóre miasta są niemal w całości zburzone, to nie będą proste, ani szybkie powroty” – powiedział abp Ryś.

Sonda
Czy Polska radzi sobie z pomocą uchodźcom z Ukrainy?