Miejski monitoring zostanie rozbudowany o ponad 400 kamer. Łodzianie jasno opowiedzieli się za rozszerzaniem systemu

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. PhotoMIX-Company /zdjęcie ilustracyjne W Krakowie pojawi się 100 nowych kamer

Wielki Brat patrzy!

Miejski monitoring zostanie rozbudowany o ponad 400 kamer. "Łodzianie jasno opowiedzieli się za rozszerzaniem systemu"

2022-08-06 7:27

W Łodzi przybędzie ponad 400 kamer monitoringu. To do tej pory największa rozbudowa systemu miejskiego monitoringu. Do tej inwestycji przyczynili się sami łodzianie, głosując w budżecie obywatelskim. Szczegóły inwestycji w materiale.

Jak poinformował Urząd Miasta Łodzi, do 2023 roku w mieście przybędzie 421 nowych kamer, które pojawią się w 108 punktach - w każdym z nich znajdzie się jedna kamera obrotowa i 3-4 o stałej pozycji.

"Łodzianie jasno opowiedzieli się za rozszerzaniem systemu monitoringu miejskiego, głosując na jego rozbudowę w budżecie obywatelskim. Teraz do nas należy realizacja tego zadania. Każda nowa inwestycja w system monitoringu realnie wpływa na wzrost jakości życia w mieście. Dla służb miejskich to dodatkowa możliwość szybkiej reakcji, zanim dojdzie do incydentu lub udzielenia pomocy po wypadku. Monitoring skutecznie odstrasza także wandali, których wybryki to dodatkowe koszty dla nas wszystkich" – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, cytowana w komunikacie.

ZOBACZ TEŻ: Koniec remontu ul. 6 Sierpnia. Teraz prawie cała ulica będzie dwukierunkowa!

Rozbudowa monitoringu obejmie osiem obszarów w centrum miasta, które są w trakcie rewitalizacji. Większość nowych punktów powstanie na obszarze, którego granice wyznaczają: al. Piłsudskiego, Park Staromiejski, ul. Targowa i Zachodnia. Nowe kamery pojawią się też na ul. Legionów, Mielczarskiego i Ogrodowej (na odcinku od Zachodniej do Cmentarnej).

W tej części miasta nowe elementy systemu - sieć światłowodowa, punkty kamerowe, punkty SOS - wypełnią lukę pomiędzy elementami rozmieszczonymi w Śródmieściu a tymi, które istnieją już na Kozinach.

CZYTAJ: Ochroniarz wpadł do wykopu na budowie łódzkiego "metra". Dramatyczna akcja strażaków na ul. Zielonej

W ramach umowy rozbudowany zostanie także system powiadamiania SOS. Chodzi o specjalnie oznakowane punkty w parkach, na skwerach czy w alejkach spacerowych, które umożliwiają szybką komunikację z dyżurującym operatorem monitoringu.

Ponadto, punkty z kamerami będą sukcesywnie uzupełniane o głośniki do przekazywania mieszkańcom komunikatów i ostrzeżeń. Urządzenia instaluje się głównie w okolicy miejsc spotkań mieszkańców, np. placów zabaw. Dzięki nim operator może natychmiast zareagować na incydenty – pouczyć osoby zachowujące się nieodpowiednio lub odstraszyć wandali.

Z systemu miejskiego monitoringu korzysta wiele instytucji – Straż Miejska, w której siedzibie zlokalizowane jest główne centrum oglądowe, złożone z kilkunastu stanowisk operatorskich oraz ściana wideo z bieżącym podglądem obrazu z kamer, a także Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Łodzi, Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi oraz Komenda Wojewódzka i Komenda Miejska Policji - w jej siedzibie również znajduje się duża ściana wizyjna.

ZOBACZ TEŻ: Na krańcówce na Janowie stanie pierwsza szybka ładowarka dla elektrycznych autobusów

Obecnie łódzki system monitoringu składa się z 770 urządzeń umieszczonych w 281 punktach na terenie miasta. Po rozbudowie, która ma się odbywać etapowo, pod koniec 2023 roku system będzie liczył ponad 1,2 tys. kamer działających w ponad 400 lokalizacjach.

Koszt rozbudowy miejskiego monitoringu o dodatkowych 421 kamer to 12,5 mln zł brutto.

O włos od tragedi! Kierowca prawie wpadł na grupę pieszych
Sonda
Czy czujesz się bezpiecznie w swojej okolicy?