Mieszkaniec Brzezin odzyska część pieniędzy za horrendalnie drogi pogrzeb. To pierwsza taka sprawa w Polsce!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. succo /zdjęcie ilustracyjne

Mieszkaniec Brzezin odzyska część pieniędzy za horrendalnie drogi pogrzeb. To pierwsza taka sprawa w Polsce!

2021-09-20 15:24

Dziś (20 września) w sądzie w Brzezinach miało miejsce rozstrzygnięcie procesu, który łódzkiej kurii wytoczył jeden z mieszkańców. Chodzi o dobrze znaną kwestię cen pogrzebów, które zdaniem brzezinian są horrendalnie wysokie. Pan Stanisław wyszedł z rozprawy usatysfakcjonowany: Archidiecezja zaproponowała zwrot części pieniędzy za pogrzeb siostry.

To triumf nie tylko pana Stanisława Śliwonika, ale i mieszkańców Brzezin. Sprawa brzezińskiego cmentarza ciągnie się od wielu miesięcy, a jej echa dotarły nawet do papieża Franciszka. Mieszkańcy skarżą się na horrendalne ceny pogrzebów. Stanisław Śliwonik uznał, że zarządzająca miejscowym cmentarzem kuria bezprawnie zawyżyła koszt pochówku jego siostry. Jak twierdzi, wymusiła na nim dodatkowe koszty związane z pochówkiem - między innymi miał płacić za otwarcie bramy cmentarnej czy złożenie urny do grobu. Mężczyzna zdecydował się złożyć pozew do sądu.

Mieszkańcy Brzezin pozwali Archidiecezję Łódzką

Dziś (20 września) w sądzie w Brzezinach miało miejsce jego rozstrzygnięcie. Kuria zaproponowała ugodę i zwrot części pieniędzy. Z 4350 złotych, które zapłacił za pochówek, odzyska 2400 złotych. Jednak jak mówi sam zainteresowany, niesmak pozostaje. - Jestem zadowolony, że odzyskuję pieniądze. Ale przykro mi, że Kościół łupi wiernych. Bo ja jestem wierzący, mieszkam koło kościoła, a przyszło mi się z Kościołem sądzić - wypowiada się w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

W kolejce czekają jeszcze dwie podobne rozprawy.

Nasi Partnerzy polecają