Lek z osocza nie działa

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. luvqs /zdjęcie ilustracyjne Lek z osocza nie działa

Naukowcy z Łodzi opracowali cząsteczkę, która pomaga wrócić do formy po COVID-19

2021-11-29 8:22

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opracowali rewolucyjną cząsteczkę 1-MNA, która według badań, pomaga wrócić do formy po zakażeniu COVID-19. Preparat z ową cząsteczką podawany był rehabilitowanym po przebyciu zakażenia pacjentom. Szczegóły w materiale.

Ciągłe zmęczenie, brak sił i trudności z powrotem do stanu zdrowia sprzed choroby - na to najczęściej narzekają ci, którzy przebyli COVID-19. Jednak odkrycie naukowców z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi rzuca na sprawę nowe światło. Chodzi o preparat z cząsteczką 1-MNA, która pomaga odzyskać pełnię sił. Cząsteczka 1-MNA występuje w organizmie człowieka, a także w naturze – m.in. w liściach wakame i zielonej herbacie. By przyjąć zalecaną dzienną dawkę, czyli 58 mg MNA, należałoby spożywać codziennie ok. 1,8 kg alg wakame. W przypadku zielonej herbaty taką ilość zapewniłyby ok. 2 kg liści.

Okazuje się, że wysokie stężenie 1-MNA w organizmie mają słynący z długowieczności Japończycy. Jednak w naszej szerokości geograficznej pozostaje suplementacja.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Szybsze dochodzenie do siebie po COVID-19

Przebadana i pozyskiwana w łódzkich laboratoriach cząsteczka 1-MNA, przyjmowana w dawce 58 mg na dobę, wpływa pozytywnie na wydolność i tolerancję wysiłku fizycznego. Dlatego 1-MNA nazywana jest „sportem w pigułce”.

– W wyniku uprawiania sportu w naszym organizmie aktywuje się szereg mechanizmów, m.in. lipaza lipoproteinowa – wyjaśnia dr Marzena Wieczorkowska, dyrektor ds. badań i rozwoju z łódzkiej firmy Pharmena, która opatentowała cząsteczkę. – MNA wpływa na metabolizm tłuszczy, zwiększa aktywność lipazy, w stopniu podobnym jak podczas umiarkowanej aktywności fizycznej - dodaje.

Więcej zalet 1-MNA

1-MNA działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, poprawia mikrokrążenie i potrafi aktywować enzymy, które mają dobry wpływ na wydłużenie naszego życia. Stabilizuje m.in. sirtuiny, czyli białka odpowiedzialne za procesy starzeniowe, opóźniając je.

Cząsteczkę szeroko opisano naukowo, między innymi w prestiżowym magazynie „Nature”. Zainteresował się nią także dr Michał Chudzik, łódzki kardiolog, internista, specjalista medycyny stylu życia, a także twórca i koordynator programu STOP-COVID – skoordynowanej opieki kardiologicznej nad pacjentami po przebyciu choroby COVID-19.

Jak 1-MNA wpływa na ozdrowieńców?

Łódzki medyk, pracując od ponad roku z ozdrowieńcami, zauważył, że pacjenci powracający do zdrowia po infekcji SARS-CoV2 najczęściej skarżą się na utrzymujące się zmęczenie, rozległe bóle mięśniowe i osłabienie – dotyczy to ok. 70 proc. ozdrowieńców. Wszystkie te dolegliwości mogą prowadzić do tzw. zespołu chronicznego zmęczenia, który znacznie zmniejsza wydolność organizmu.

– Mówiąc obrazowo: nawet młody pacjent po przebyciu infekcji koronawirusowej może odczuwać mocny spadek formy, a czynności, które dotąd nie sprawiały mu wysiłku, np. wejście po schodach, podbiegnięcie do autobusu czy uprawianie sportu nagle staną się dla niego problemem – wyjaśnia dr Michał Chudzik.

Ekspert postanowił podać ozdrowieńcom preparat z 1-MNA, by sprawdzić, czy szybciej wrócą do formy po jego zażyciu. Skąd ten pomysł?

– Wiemy, że 1-MNA powstaje w naszym organizmie w wyniku przemian metabolicznych witaminy B3, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych, chroniących nasz organizm przed atakami bakterii i wirusów oraz posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Dlatego też postanowiliśmy zbadać, czy suplementacja 1-MNA może poprawić tolerancję wysiłku i zmniejszyć uczucie zmęczenia wśród pacjentów powracających do zdrowia po SARS-CoV-2 – tłumaczy dr M. Chudzik.

Szybszy powrót do zdrowia po COVID-19

Dr Chudzik przeprowadził badanie: pacjentów rehabilitowanych po COVID-19 podzielił na dwie grupy: jednej podawał preparat z 1-MNA, drugiej nie. Ci pierwsi po sześciu tygodniach mieli wydolność poprawioną o 92%, ci drudzy – o 60%. Suplementowanie 1-MNA ma zatem korzystny wpływ na powrót do formy sprzed zakażenia koronawirusem, zmniejsza uczucie zmęczenia i poprawia wydolność organizmu u pacjentów.

– To są na razie badania wstępne, ale bardzo obiecujące – podsumowuje ekspert rehabilitacji pocovidowej.

Preparat z 1-MNA ma status suplementu diety i można go kupić bez recepty.

Sonda
Czy przyjmiesz polską szczepionkę na COVID?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE