Lek z osocza nie działa

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. luvqs /zdjęcie ilustracyjne Lek z osocza nie działa

Naukowcy z Łodzi opracowali cząsteczkę, która pomaga wrócić do formy po COVID-19

2021-11-29 8:22

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opracowali rewolucyjną cząsteczkę 1-MNA, która według badań, pomaga wrócić do formy po zakażeniu COVID-19. Preparat z ową cząsteczką podawany był rehabilitowanym po przebyciu zakażenia pacjentom. Szczegóły w materiale.

Ciągłe zmęczenie, brak sił i trudności z powrotem do stanu zdrowia sprzed choroby - na to najczęściej narzekają ci, którzy przebyli COVID-19. Jednak odkrycie naukowców z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi rzuca na sprawę nowe światło. Chodzi o preparat z cząsteczką 1-MNA, która pomaga odzyskać pełnię sił. Cząsteczka 1-MNA występuje w organizmie człowieka, a także w naturze – m.in. w liściach wakame i zielonej herbacie. By przyjąć zalecaną dzienną dawkę, czyli 58 mg MNA, należałoby spożywać codziennie ok. 1,8 kg alg wakame. W przypadku zielonej herbaty taką ilość zapewniłyby ok. 2 kg liści.

Okazuje się, że wysokie stężenie 1-MNA w organizmie mają słynący z długowieczności Japończycy. Jednak w naszej szerokości geograficznej pozostaje suplementacja.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Szybsze dochodzenie do siebie po COVID-19

Przebadana i pozyskiwana w łódzkich laboratoriach cząsteczka 1-MNA, przyjmowana w dawce 58 mg na dobę, wpływa pozytywnie na wydolność i tolerancję wysiłku fizycznego. Dlatego 1-MNA nazywana jest „sportem w pigułce”.

– W wyniku uprawiania sportu w naszym organizmie aktywuje się szereg mechanizmów, m.in. lipaza lipoproteinowa – wyjaśnia dr Marzena Wieczorkowska, dyrektor ds. badań i rozwoju z łódzkiej firmy Pharmena, która opatentowała cząsteczkę. – MNA wpływa na metabolizm tłuszczy, zwiększa aktywność lipazy, w stopniu podobnym jak podczas umiarkowanej aktywności fizycznej - dodaje.

Więcej zalet 1-MNA

1-MNA działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, poprawia mikrokrążenie i potrafi aktywować enzymy, które mają dobry wpływ na wydłużenie naszego życia. Stabilizuje m.in. sirtuiny, czyli białka odpowiedzialne za procesy starzeniowe, opóźniając je.

Cząsteczkę szeroko opisano naukowo, między innymi w prestiżowym magazynie „Nature”. Zainteresował się nią także dr Michał Chudzik, łódzki kardiolog, internista, specjalista medycyny stylu życia, a także twórca i koordynator programu STOP-COVID – skoordynowanej opieki kardiologicznej nad pacjentami po przebyciu choroby COVID-19.

Jak 1-MNA wpływa na ozdrowieńców?

Łódzki medyk, pracując od ponad roku z ozdrowieńcami, zauważył, że pacjenci powracający do zdrowia po infekcji SARS-CoV2 najczęściej skarżą się na utrzymujące się zmęczenie, rozległe bóle mięśniowe i osłabienie – dotyczy to ok. 70 proc. ozdrowieńców. Wszystkie te dolegliwości mogą prowadzić do tzw. zespołu chronicznego zmęczenia, który znacznie zmniejsza wydolność organizmu.

– Mówiąc obrazowo: nawet młody pacjent po przebyciu infekcji koronawirusowej może odczuwać mocny spadek formy, a czynności, które dotąd nie sprawiały mu wysiłku, np. wejście po schodach, podbiegnięcie do autobusu czy uprawianie sportu nagle staną się dla niego problemem – wyjaśnia dr Michał Chudzik.

Ekspert postanowił podać ozdrowieńcom preparat z 1-MNA, by sprawdzić, czy szybciej wrócą do formy po jego zażyciu. Skąd ten pomysł?

– Wiemy, że 1-MNA powstaje w naszym organizmie w wyniku przemian metabolicznych witaminy B3, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych, chroniących nasz organizm przed atakami bakterii i wirusów oraz posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Dlatego też postanowiliśmy zbadać, czy suplementacja 1-MNA może poprawić tolerancję wysiłku i zmniejszyć uczucie zmęczenia wśród pacjentów powracających do zdrowia po SARS-CoV-2 – tłumaczy dr M. Chudzik.

Szybszy powrót do zdrowia po COVID-19

Dr Chudzik przeprowadził badanie: pacjentów rehabilitowanych po COVID-19 podzielił na dwie grupy: jednej podawał preparat z 1-MNA, drugiej nie. Ci pierwsi po sześciu tygodniach mieli wydolność poprawioną o 92%, ci drudzy – o 60%. Suplementowanie 1-MNA ma zatem korzystny wpływ na powrót do formy sprzed zakażenia koronawirusem, zmniejsza uczucie zmęczenia i poprawia wydolność organizmu u pacjentów.

– To są na razie badania wstępne, ale bardzo obiecujące – podsumowuje ekspert rehabilitacji pocovidowej.

Preparat z 1-MNA ma status suplementu diety i można go kupić bez recepty.

Sonda
Czy przyjmiesz polską szczepionkę na COVID?
Nasi Partnerzy polecają