Odkrycie może oznaczać, że prawdopodobnie pałac był otoczony fosą również od strony ul.Ogrodowej. Do tej pory wiadomo było, że fosa znajdowała się od strony pałacowego ogrodu. Specjaliści przeanalizowali archiwalne materiały i zdjęcia z początku XX wieku. - Okazało się, że ogrodzenie na zdjęciach archiwalnych było cofnięte. Doszliśmy do wniosku, że fosa mogła istnieć wokół pałacu. Znajduje się tu piwnica z dużymi oknami i zapewne fosa miała powodować doświetlenie piwnicznych okien - mówi przedstawiciel wykonawcy Rafał Witczak.
PRZECZYTAJ TEŻ: Jeszcze w tym roku do łódzkiego zoo wprowadzą się hipopotamy!

i
W Muzeum już mają pomysł jak wykorzystać odkrycie. - Chcielibyśmy ten fragment zostawić odkryty, podświetlić go i przykryć szklaną, przezroczysta podłogą żeby można było zobaczyć okna i zabytkowe kraty - mówi dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Barbara Kurowska, która uważa, że na fragmencie odkrytego, oryginalnego piaskowca nie powinno kłaść się izolacji, tak jak to zakładano w projekcie, bo to spowodowałoby nieodwracalne zniszczenie tej zabytkowej elewacji. Prace remontowe w tej części budynku zostały wstrzymane. O tym, co się stanie z odkryciem zdecyduje wojewódzki konserwator zabytków.
Renowacja Pałacu Poznańskiego potrwa do jesieni 2020 roku.
W Pałacu była Ela Piotrowska. Posłuchajcie:
ZOBACZ TEŻ: Znacie park Rejtana w Łodzi? To jeden z najbardziej klimatycznych zieleńców, a do tego z niezwykłą historią!
ZOBACZ WIDEO: