NOWA FALA oszustw na wypadek! W Łódzkiem DWA takie zgłoszenia JEDNEGO DNIA! Niestety ludzie DALI SIĘ NABRAĆ

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Alexas_Fotos

NOWA FALA oszustw "na wypadek"! W Łódzkiem DWA takie zgłoszenia JEDNEGO DNIA! Niestety, ludzie DALI SIĘ NABRAĆ

2021-02-17 12:55

Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą "na wypadek". Funkcjonariusze łęczyckiej komendy zostali zaalarmowani o dwóch takich przypadkach jednego dnia. Niestety, na wymyśloną historię dało się nabrać starsze małżeństwo, które straciło swoje oszczędności. Mundurowi poszukują oszustów i apelują o rozwagę w kontaktach z nieznajomymi proszącymi nas o pieniądze!

16 lutego 2021 roku dyżurny łęczyckiej komendy otrzymał dwa zgłoszenia o próbach wyłudzenia pieniędzy metodą "na wypadek". - W każdym przypadku na stacjonarny numer telefonu dzwoniła kobieta, która podając się za członka rodziny, prosiła o gotówkę. Jak informowała, pieniądze potrzebne były na załatwienie spraw związanych z uniknięciem odpowiedzialności za spowodowany przez ich dziecko wypadek drogowy - opisuje policja. W jednym przypadku oszustom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu i kobieta nie przekazała pieniędzy, informując o wszystkim policję. Niestety, w pułapkę oszustów wpadło starsze małżeństwo.

CZYTAJ TEŻ: Był kurierem mafii oszukującej metodą "na wnuczka", choć o tym... NIE WIEDZIAŁ! Jak to możliwe?

Oddała oszustom 30 tyś. zł, które syn odkładał na mieszkanie

- Dzwoniąca kobieta przedstawiła się jako synowa i twierdziła, że ich syn potrącił na pasach kobietę w ciąży. Dla uniknięcia jego aresztowania potrzebne jest 80 000 złotych. Oświadczyła także, żeby nie rozłączać trwającej rozmowy, natomiast koniecznie wyłączyć wszystkie telefony komórkowe, ponieważ są na podsłuchu. Kobieta płacząc domagała się pieniędzy, w wyniku czego małżeństwo zgromadziło z domowych oszczędności 20 000 zł. Oszustka poinformowała, że po pieniądze zgłosi się syn adwokata przydzielonego do sprawy ich syna. Niestety, od razu po pojawieniu się mężczyzny, małżeństwo przekazało mu pieniądze. Po chwili okazało się, że rozmowa telefoniczna z kobietą została przerwana. Para skontaktowała się z rodziną i dowiedziała się, że ich syn nie brał udziału w wypadku drogowym. Niezwłocznie powiadomili o zdarzeniu policję - podaje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.

Policja apeluje o rozwagę i czujność!

"Przypominamy, że oszuści są bezwzględni i wykorzystują wszystkie preteksty, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców, a na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze i samotnie zamieszkujące. Bazują na ich łatwowierności i dobrym sercu" - przestrzegają służby.

Oto kilka zasad, których należy przestrzegać, aby nie stać się ofiarą podobnego oszustwa:

– Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

ZOBACZ TEŻ: ŁÓDŹ: Podczas wyprzedzania WPADŁ W POŚLIZG swoim BMW i SKASOWAŁ 4 AUTA! Wraz z pasażerem trafił do szpitala

– Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.

– Działajmy rozważnie, nie ulegajmy emocjom i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich.

– Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

Pamiętajmy również, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić policję. Rozmawiajmy ze starszymi członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach i tłumaczmy, co należy robić, gdy znajdą się w podobnej sytuacji.