Jak informuje łódzki magistrat, zaraz po podłączeniu zasilania (na początku 2022 r.) zostanie uruchomiony nowy w Łodzi fotoradar, który stanął przy al. Jana Pawła II, przy zachodniej nitce trasy, na odcinku pomiędzy ul. Obywatelską a ul. Pabianicką. Urządzenie pomiarowe instaluje Główny Inspektorat Transportu Drogowego w ramach projektu rozbudowy ogólnopolskiego systemu fotoradarowego CANARD (Centrum Automatyzacji Nadzoru nad Ruchem Drogowym). To już piąty fotoradar GITD w Łodzi. Cztery zamontowane wcześniej rejestrują przekroczenia dopuszczalnej prędkości:
- na al. Włókniarzy przy skrzyżowaniu z ul. Srebrzyńską,
- na al. Włókniarzy niedaleko skrzyżowania z ul. Liściastą,
- na al. Palki w rejonie skrzyżowania z ul. Smutną,
- na ul. Pabianickiej niedaleko skrzyżowania z ul. Gombrowicza.
Rejestratory na łódzkich skrzyżowaniach
CANARD zostanie wzbogacony także o specjalne urządzenia rejestrujące kierowców wjeżdżających na skrzyżowania przy czerwonym świetle. Nadzorem takim ma być objętych 30 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w 18 polskich miastach. W Łodzi wstępnie (ostateczna decyzja zapadnie po oględzinach, jakie nastąpią tuż przed montażem) wytypowano trzy skrzyżowania:
- al. Mickiewicza z ul. Żeromskiego,
- al. Kościuszki z ul. A. Struga
- ul. Rokicińskiej z ul. Puszkina (rondo Inwalidów).
Polecany artykuł:
Te miejsca znalazły się w czołówce listy najbardziej zagrożonych wypadkami i kolizjami skrzyżowań w Polsce, jaką sporządził Instytut Transportu Samochodowego po ogólnokrajowej analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Te nowe urządzenia mają działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji. Wykryją pojazd wjeżdżający na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić jego tor ruchu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu (numer rejestracyjny auta, czas i miejsce zdarzenia itd.). Pojawią się w mieście prawdopodobnie w I kwartale 2022 r.
Odcinkowy pomiar prędkości
W nadchodzącym roku CANARD zostanie rozbudowany także o dodatkowe punkty odcinkowych pomiarów prędkości. W całym kraju będzie to 39 lokalizacji, a województwo łódzkie jest jednym z dwóch (obok woj. podkarpackiego), w którym powstanie ich najwięcej, bo aż pięć. Ze wstępnie wytypowanych lokalizacji jedna znajduje się w Łodzi i ma to być odcinek ul. Chocianowickiej do ul. Łaskowice. Urządzenia do pomiaru średniej prędkości pojazdów mają stanąć także na autostradzie A1 (odcinek Pomorzany - Bociany), na obwodnicy Pabianic (droga S14), między Bychlewem i Jadwininem oraz w miejscowości Mokra Prawa na DK70.