Łódź

Ogromna sawanna i jedyne w Polsce podziemne zoo. Nowe atrakcje w łódzkim Orientarium

2024-04-03 13:23

Niebawem w łódzkim ogrodzie zoologicznym pojawią się nowe atrakcje. Jeszcze w tym roku ruszą prace przy budowie 3-hektarowej sawanny, która na trzech ogromnych wybiegach połączy kilka gatunków zwierząt z Afryki oraz jedynego w Polsce podziemnego zoo, które umożliwi podziwianie zwierząt, żyjących na co dzień pod powierzchnią ziemi.

Ogromna sawanna i jedyne w Polsce podziemne zoo to nowe atrakcje, które już niebawem dostępne będą dla gości łódzkiego ogrodu zoologicznego. Prace przy ich budowie mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Sawanna w ogrodzie zoologicznym

3-hektarowa sawanna zostanie podzielona na 3 strefy, a wybiegi będą się wzajemnie przenikać. Zwiedzający skorzystają ze specjalnych kładek, pod którymi będą przechodzić zwierzęta. Trasa zwiedzania przebiegać będzie przez punkty widokowe na różnych wysokościach, co pozwoli na lepszą obserwację zwierząt.

Chcemy, aby na wspólnym wybiegu zamieszkały zebry, żyrafy, gazele oraz strusie. W części „półpustyni” ich sąsiadami będą kudu małe, dikdiki, guźce, mangusty oraz adaksy - zapowiada Tomasz Jóźwik z zarządu łódzkiego zoo. - W ramach inwestycji powstanie także woliera ptaków afrykańskich. Przebywać w niej będą m.in. dławigady, marabuty, sekretarze, dzioborożce abisyńskie.

Jedyne w Polsce podziemne zoo

W bezpośrednim sąsiedztwie budynku Nocny Świat powstanie podziemne zoo, w którym będzie można zobaczyć zwierzęta, żyjące na co dzień pod powierzchnią ziemi. Przechodząc korytarzami, przypominającymi kopalnię lub jaskinię, napotkamy zwierzęta z niemal każdego zakątka globu, w tym m.in. mrówniki, wombaty, chomiki europejskie, węże oraz trzmiele podziemne. Gatunki, które spędzają pod ziemią tylko część swojego życia, będą miały specjalnie zbudowane wybiegi zewnętrzne – tak, by można je było obserwować zarówno pod ziemią, jak i na otwartym terenie.

- Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać do podziemnego zoo karaczany jaskiniowe - dodaje Tomasz Jóźwik. - Ten gatunek został odkryty w jaskiniach w Gwinei w roku 2004, a w zaledwie 5 lat później uznany za wymarłego w naturze ze względu na całkowite zniszczenie środowiska życia.

Nowi mieszkańcy Orientarium Zoo Łódź