Po opublikowaniu wyroku TK w Dzienniku Ustaw ŁODZIANIE WYSZLI PROTESTOWAĆ! Będziemy na ulicy tak długo, jak będzie potrzeba!

i

Autor: Radio ESKA Łódź

Po publikacji wyroku TK ŁODZIANIE WYSZLI PROTESTOWAĆ! "Będziemy na ulicy tak długo, jak będzie potrzeba!"

2021-01-28 9:17

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r. został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Wcześniej można było zapoznać się z jego pisemnym uzasadnieniem. TK uznał przepisy dopuszczające aborcję eugeniczną za niezgodne z konstytucją. Spotkało się to z falą protestów w całej Polsce. W środę (27.01.2021) na ulice wyszli również łodzianie.

22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy dopuszczające aborcję eugeniczną za niezgodne z konstytucją. Oznacza to, że w przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka lub ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu aborcja będzie zakazana. Zaostrzenie przepisów aborcyjnych w Polsce spowodowało falę protestów. Jednym z największych był Strajk Kobiet w Łodzi, który odbył się 28 października 2020 r. Wtedy przez miasto przeszedł tłum liczący kilkanaście tysięcy łodzian [ZOBACZ RELACJĘ].

ZOBACZ TEŻ: Czy katolik może uczestniczyć w Strajku Kobiet? Ksiądz rozwiewa wątpliwości [WIDEO]

W środę (27.01.2021) na stronie Trybunału Konstytucyjnego opublikowano uzasadnienie wyroku TK z dnia 22 października 2020 r. w sprawie aborcji. Następnie wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Publikacja wyroku oznacza wejście przepisów w życie. Wczoraj w całej Polsce odbyły się manifestacje. Protestować wyszli również łodzianie, którzy zapowiadają: "Będziemy na ulicy tak długo, jak będzie potrzeba!"

- Aborcja zejdzie do podziemia. Kobiety, które będzie na to stać, wyjadą przeprowadzić zabieg zagranicą, one sobie poradzą. Pozostałe będą skazywane na jeszcze większe cierpienie - mówiły aktywistki na środowym (27.01) proteście w Łodzi.

Manifestacja odbyła się pod siedzibą PiS na ulicy Piotrkowskiej. "Chcemy wybór, a nie zakaz!" - słychać było głos tłumu. Manifestujący domagali się również edukacji seksualnej i wycofania ze szkół religii.

Protest w Łodzi

Publikacja wyroku TK - kolejne protesty w Łodzi, czwartek 28.01.2021 r.

Na dziś (28 stycznia) w Łodzi zaplanowano kolejny protest. Start o godz. 18:00 pod siedzibą PiS przy ul. Piotrkowskiej 143.

Te ZDJĘCIA z ubiegłorocznych protestów PRZEJDĄ DO HISTORII!

Nasi Partnerzy polecają