OGROMNY TŁUM NA STRAJKU KOBIET w Łodzi 28.10! Protestujący BLOKUJĄ ULICE! [RELACJA]

i

Autor: Marcin Gołaszewski /relacja na żywo

OGROMNY TŁUM NA STRAJKU KOBIET w Łodzi 28.10! Protestujący BLOKUJĄ ULICE! [RELACJA]

2020-10-28 14:54

Dziś (28.10.2020) kolejny dzień strajku kobiet. W Łodzi protesty rozpoczęły się już rano, kiedy to dziesiątki kobiet zdecydowały się wziąć wolne na żądanie w pracy. W samo południe łodzianie zaczęli gromadzić się pod siedzibą PiS przy ul. Piotrkowskiej. - Protestujemy dalej, bo wojna trwa nadal! - zapewniają organizatorki. W strajku kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego wzięły udział tysiące łodzian. Tłum maszerował ulicami przez centrum Łodzi, blokując ruch samochodowy. "Rewolucja jest kobietą!" - dziś nikt nie miał, co do tego wątpliwości.

ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY

14:50 Nie wiadomo, jak długo jeszcze potrwa protest na łódzkich ulicach. Przypomnijmy, organizatorzy przygotowali trzy warianty tras. Oto one:

I wariant trasy: Piotrkowska, Nawrot, Sienkiewicza, Narutowicza, Kopcińskiego 14-91, Legionów, Plac Wolności

II wariant trasy: Piotrkowska, Nawrot, Sienkiewicza, Narutowicza, Kopcińskiego 14-91, Mickiewicza, Piotrkowska

III wariant trasy: Piotrkowska, Nawrot, Sienkiewicza, Narutowicza, Kopcińskiego 14-91, Srebrzyńska, Ogrodowa, Plac Wolności

CZYTAJ: Kaczyński wzywa do obrony Kościoła. Kibice ŁKS-u do protestujących: "Apelujemy o rozsądek, solidaryzujemy się z Wami"

14:30 W tłumie protestujących jest aż gęsto od transparentów.

"Moje ciało, mój wybór", "Rewolucja jest kobietą", "Ile jeszcze litrów czerwieni, aż coś się zmieni?", "Oprócz macic mamy mózgi", "Piekło kobiet" i wiele innych haseł towarzyszy strajkowi kobiet.

14:05 Protest wciąż trwa. Póki co obyło się bez incydentów i interwencji policji. Gdyby nie jego cel, można by pomyśleć, że uczestnicy bawią się dobrze. Jednak pomimo tańców, które towarzyszą przemarszowi, jest też frustracja: "Wyciągnęli nas z domów w najgorszym możliwym czasie. Ostrzegają, że się pozarażamy, ale to przecież rząd zmusił nas do wyjścia na ulice i walki o nasze prawa" - komentują uczestnicy. "Cieszymy się, że tu jesteśmy, że przyszły tłumy, ale to jest śmiech przez łzy".

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w Polsce: Dziś (28.10) PRZERAŻAJĄCY STAN ZACHOROWAŃ I ZGONÓW! Ile nowych zakażeń w woj. łódzkim? [DANE]

13:55 Strajk kobiet wkracza na skrzyżowanie marszałków. Tłum tańczy do piosenki "Bella Ciao". Relację na żywo na facebooku od początku manifestacji prowadzi m.in. przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski, który mówił: "Takiego tłumu jeszcze na ulicach Łodzi chyba nie widziałem".

Strajk kobiet na ulicach Łodzi

13:35 Protestujący weszli na ul. Kopcińskiego. Ulica jest zablokowana. Organizatorzy przepraszają kierowców: "Przepraszamy za utrudnienia, ale mamy rząd do obalenia!" W głośnikach słychać "Babę zesłał Bóg", a następnie "I Wanna Dance With Somebody" Whitney Houston. Policja blokuje ruch samochodowy w rejonie pochodu.

Strajk kobiet w Łodzi

i

Autor: Marcin Gołaszewski /relacja na żywo

13:25 Protest w obronie praw kobiet przebiega spokojnie. Policja pojawia się na trasie przemarszu, ale nie odnotowano interwencji.

13:18 Z głośników leci głośna muzyka. Usłyszeć można Marię Peszek, Kazika czy też Mroza ("Nie mamy nic do stracenia")

13:10 O godz. 16:00 na placu Wolności rozpocznie się protest studentów Uniwersytetu Medycznego.

13:00 Protestujący idą ulicą Sienkiewicza w stronę ul. Narutowicza, a stamtąd skierują się w stronę ul. Kopcińskiego.

12:40 Tłum skanduje: "Myślę czuję, decyduję". Na trasie przemarszu, w oknach okolicznych kamienic pojawiają się ludzie. Tłum bije brawa kobietom pojawiającym się na balkonach z czarnymi parasolkami oznaczającymi solidarność z protestującymi.

Około godz. 12:00 łodzianie zaczęli gromadzić się pod siedzibą PiS przy ul. Piotrkowskiej 143. Dziś mają doskonałe nagłośnienie, które udostępniła na potrzeby strajku kobiet jedna z łódzkich firm. Dziś (28.10) nie ma zniczy, ale są transparenty i nadzieja na zmiany. Łodzianie wciąż się gromadzą, o godz. 12:00 były ich już setki.

ZOBACZ: STRAJK KOBIET w Łodzi 27.10.2020. SETKI protestujących ZABLOKOWAŁY ULICE! To WIDEO robi PIORUNUJĄCE WRAŻENIE!

STRAJK KOBIET: w Łodzi rozpoczęły się kolejne protesty! Szykuje się BLOKADA ULIC! [28.10.2020]

i

Autor: Patrycja Szynter

Strajk kobiet - blokada Łodzi [TRASA]

Jak informują organizatorki protestu w Łodzi - Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, manifestacja ma zamiar znowu wyruszyć na ulice. Warianty przemarszu są różne i mogą zmieniać się na bieżąco.

Łódź 28.10.2020: którędy będzie przebiegał protest?

I wariant trasy: Piotrkowska, Nawrot, Sienkiewicza, Narutowicza, Kopcińskiego 14-91, Legionów, Plac Wolności

II wariant trasy: Piotrkowska, Nawrot, Sienkiewicza, Narutowicza, Kopcińskiego 14-91, Mickiewicza, Piotrkowska

III wariant trasy: Piotrkowska, Nawrot, Sienkiewicza, Narutowicza, Kopcińskiego 14-91, Srebrzyńska, Ogrodowa, Plac Wolności

Nasi Partnerzy polecają