Święto Niepodległości 2021: Tak Łódź będzie świętować 11 listopada! [WYDARZENIA]

i

Autor: GM /archiwum SE /zdjęcie ilustracyjne

Święto Niepodległości 2021: Tak Łódź będzie świętować 11 listopada! [WYDARZENIA]

2021-11-10 12:53

11 listopada 2021 w Łodzi, w ramach obchodów Święta Niepodległości, odbędzie się szereg wydarzeń. Najwięcej będzie się działo na rynku Manufaktury, gdzie będzie miał miejsce Piknik Niepodległościowy. Ponadto obchody przed łódzką archikatedrą, atrakcje w koszarach oraz Festiwal Smakujemy Niepodległość. Sprawdźcie szczegóły, bo jest w czym wybierać!

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łodzi rozpoczną się o godz. 10 w archikatedrze przy ul. Piotrkowskiej 265 w Łodzi. Po mszy za Ojczyznę uroczystości kontynuowane będą przed świątynią, m.in. przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Łodzi, gdzie zostaną złożone wieńce. Potem odbędzie się defilada kompanii honorowych.

X Piknik Niepodległościowy na rynku Manufaktury

Piknik Niepodległościowy w Manufakturze to już wieloletnia tradycja. W tym roku w wyjątkowym wydaniu – przed nami okrągła, dziesiąta edycja! 11 listopada na Rynku Włókniarek Łódzkich będzie można „dotknąć historii” - zobaczyć z bliska militaria i wystawy tematyczne, obejrzeć pokazy sokolników, a nawet... spotkać marszałka Piłsudskiego.

Mini Eurowizja pieśni patriotycznych w PSP 32 w Radomiu

Tradycyjnie, świętowanie w Manufakturze otworzy przemarsz i koncert orkiestry szkockich dudziarzy z Częstochowy, „Pipes & Drums” - o godzinie 11. Chwilę później, na scenie wystąpi zespół „Czwórka”, który zaprezentuje specjalny, patriotyczny repertuar.

Od godziny 11 na Rynku Włókniarek Łódzkich będzie można oglądać ekspozycje, wystawy i stoiska promocyjne jednostek wojskowych, Policji, Straży Miejskiej, a także militarnych grup rekonstrukcyjnych – m.in. Stowarzyszenia B3 – Be Free, Szawdronu Radom „Policja” czy GRH Południe. To niepowtarzalna okazja, by z bliska zobaczyć pojazdy wojskowe, broń, a także coś, co wzbudza największe okrzyki zachwytu - sprzęt ciężki! W tym roku na rynku Manufaktury pojawią się aż dwa czołgi - M4 Sherman i Renault FT-17. Pierwszy z nich to amerykański tank o wadze ponad 30 ton. Produkowany w czasie II wojny światowej sprzęt ma ponad 6 metrów długości i prawie 3 metry wysokości - zobaczenie tego olbrzyma na żywo to nie lada gratka! FT-17 to z kolei model francuski, pochodzący z I wojny światowej. Lekki i zwinny, okazał się świetnym wsparciem piechoty. Wojskowe Zakłady Lotnicze pokażą imponujący, 10-metrowy śmigłowiec bezzałogowy ILX, a 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku strażacki wóz lotniskowy. Duże wrażenie na pewno wywoła I Batalion Kawalerii Powietrznej i ich imponujący Jelcz – wojskowy samochód ciężarowy, ważący ponad 15 ton.

Straż Graniczna zaprezentuje samochód pirotechniczny, a wraz z nim dużego robota pirotechnicznego i potrzebny do akcji osprzęt - kamizelki taktyczne i kuloodporne, a także profesjonalny kombinezon pirotechniczny. Warto odwiedzić także stanowisko 9. Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej – tam zaplanowano pokazy uzbrojenia indywidualnego, a także prezentację noktowizji, drona, a także wojskowych quadów i motocykli.

Nie zabraknie też wystaw: łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje ekspozycję „Wojsko Polskie i jego tradycje 1918-1939", Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi pokaże wystawę „Marsz głodowy Kobiet - Łódź 1981”. Z kolei Urząd Miasta Łodzi zaprezentuje ekspozycję dotyczącą polskich kryptologów.

Święto Niepodległości w koszarach

Łódź okresu międzywojnia, niepowtarzalny spacer w czasie, sprzęt wojskowy wykorzystywany przez Wojsko Polskie w latach 1918 – 1939, projekcje przedwojennych polskich filmów i jeszcze pyszna grochówka wojskowa. Takie atrakcje czekają na Was podczas Święta Niepodległości w koszarach Strzelców Kaniowskich - zapowiada Łódzki Urząd Wojewódzki. Start: 11 listopada, godz. 12:00, teren koszarów 28. pułku Strzelców Kaniowskich (obecnie Uniwersytet Medyczny) przy ul. Żeligowskiego 7/9 w Łodzi.

Festiwal Smakujemy Niepodległość. Królować będą gęsina i jabłka

Od 11 do 14 listopada restauracje i kawiarnie Łodzi, Pabianic i Aleksandrowa będą serwować dania z gęsiny i desery z jabłek. Tegoroczni zwycięzcy letniej edycji – Restauracja Agrafka poda krokiet z udka konfitowanej gęsi na buraczanym risotto, z glazurowaną marchewką, brukselką i buraczkami. Nie zabraknie też propozycji na łódzkim OFFie. Restauracja Spółdzielnia postawiła na pierogi z gęsiną, podane z karmelizowanym jabłkiem, szczyptą cynamonu oraz wędzoną śmietaną.

Restauracja Delight w Vienna House Andel’s Łódź przygotowała aż 5 różnych propozycji, m.in. konfitowane udo gęsi i rosołową na gęsinie. Natomiast blisko Łodzi, w Aleksandrowie Łódzkim, Quchnia zaserwuje „Gęsi duet – pierś i wątróbkę”.

Po daniu głównym czas na deser. Cukiernia Lodziarnia Wasiakowie proponuje jabłecznik z karmelizowanymi jabłkami, musem orzechowym i konfiturą z owoców leśnych. Natomiast w Pracowni Cukierniczej Bezcukrowe Słodkości złapiecie za „Szarlotkę jesieniary” na wynos, która łączy cynamonowy mus z jabłek przekładanych blatami ciasta pod białą pierzynką, w otoczeniu orzechów.

W tegorocznej, jesiennej edycji uczestników oceniać będzie jury składające się z przedstawicieli m.in. Łódź Airport, który jest fundatorem nagród. Trzyosobowe Jury zadecyduje, który z uczestników poleci do Dublina, East Midlands, Londynu czy Kijowa.

Uroczysta kolacja zwieńczeniem Święta Niepodległości w Łodzi

Wydarzeniem towarzyszącym jest również uroczysta kolacja z okazji Święta Niepodległości, która odbędzie się 11 listopada w kawiarni Alegoria Muzeum Pałacu Herbsta - Oranżeria. Kolacji towarzyszyć będzie jazzowa muzyka w wykonaniu Trio Michała Schaba. Na stronie internetowej Festiwalu (www.festiwaldobregosmaku.eu) można kupić bilet na kolację. Liczba miejsc jest ograniczona.

Oprócz tego, Festiwal Dobrego Smaku (11 listopada) zaprasza na rynek Manufaktury. Tam, na odwiedzających gości czekać będzie gulasz z dziczyzną. Jedna porcja kosztować będzie tylko 5 zł. Dochód zebrany przez wolontariuszy fundacji Się Pomaga będzie przekazany na na terapię genową dla Leosia, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni.

Sonda
Czy 11 listopada to radosne święto w Polsce?