Benzyna E10

Tych samochodów nie zatankujesz od stycznia 2024 r. Ogromna zmiana na stacjach paliw

2023-12-06 23:00

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw pojawi się benzyna E10. Takie oznaczenia wynika z zawartości biokomponentów, która wzrośnie z 5 do 10 proc. Ministerstwo Klimatu i środowiska tłumaczy, że nowa benzyna pozwoli na ograniczenie emisji CO2 oraz na skuteczniejszą walkę ze smogiem. Problemem jest jednak to, że nie wszystkie samochody są przystosowane do benzyny E10. Sprawdźcie, których aut nie można tankować nowym paliwem.

Benzyna E10. Tych samochodów nie zatankujesz od stycznia 2024 r.

Benzyna E10 pojawi się na polskich stacjach paliw 1 stycznia 2024 r. Zastąpi on dotychczasowy format E5. Na czym polega zmiana? Nowa benzyna zawiera dwa razy więcej biokomponentów niż stara. Zgodnie z nazwą, zawartość biokomponentów w E10 to 10 proc. Większość kierowców może być spokojna. Dla nich zmiana nie będzie żadną rewolucją i spokojnie mogą oni tankować benzynę E10 do swoich aut. Problem mają jednak posiadacze starszych pojazdów, których silniki nie są przystosowane do benzyny E10.  

Benzyna „Premium” 98 nie ulegnie zmianie – format E10 zostanie wprowadzony jedynie w benzynach 95, natomiast benzyny „Premium” 98 dalej będą sprzedawane w formacie E5. W przypadku, gdy pojazd, zgodnie z deklaracją producenta, jest przystosowany do stosowania benzyny silnikowej E10, można ją mieszać z benzyną silnikową „Premium” 98 w dowolnych proporcjach. Przy braku informacji dotyczącej możliwości stosowania benzyny silnikowej E10 w instrukcji pojazdu kompatybilność pojazdu można sprawdzić w wyszukiwarce opracowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska i udostępnionej na stronie e10.klimat.gov.pl. albo poprzez kontakt ze sprzedawcą lub producentem pojazdu. Sprawdźcie w naszej galerii, których samochodów nie można tankować benzyną E10.

Jakie zalety ma benzyna E10? Polska osiemnastym krajem UE, który ją wprowadza

Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy, że głównym celem zmian jest ograniczenie negatywnego wpływu sektora transportu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne, w tym poprawa jakości powietrza w dużych miastach gdzie transport samochodowy jest głównym emitentem zanieczyszczeń (smogu). Ponadto, zwiększenie udziału zrównoważonych biopaliw w paliwach transportowych umożliwi Polsce osiągnięcie unijnego celu 14% udziału paliw pochodzących z surowców odnawialnych w paliwach zużytych w transporcie oraz zmniejszy zależność od paliw kopalnych.

Polska będzie 18 krajem w UE, który wprowadzi paliwo E10. Paliwo to jest już dostępne w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niderlandach, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Węgrzech. Dodatkowo w Europie E10 jest dostępna także m.in. w Wielkiej Brytanii i Norwegii.

Pobili ochroniarza, bo zwrócił im uwagę. Policja pokazała drastyczne wideo
Sonda
Zdecydowałbyś się na samochód elektryczny?