To miejsce się zmieni!

Wielkie zmiany na Księżym Młynie! Zobacz, co jest w planach

2022-11-19 7:33

Niezagospodarowaną dotąd część imperium Karola Scheiblera na Księżym Młynie czeka rewitalizacja. Blask odzyska niszczejąca od lat przędzalnia, a także m.in. zabytkowy dom Wendischa.

Inwestor, który kilka dni temu kupił budynki będące częścią imperium Karola Scheiblera na Księżym Młynie od poprzedniego właściciela, ma już przygotowany projekt metamorfozy. Dawna przędzalnia wraz z otaczającymi ją niższymi budynkami ma być kolejnym w Łodzi kompleksem mixed-use, a więc mieszanej funkcjonalności, w którym przenikać się będą funkcje mieszkaniowe i usługowo-handlowe oraz gastronomia.

"Stara fabryka przeznaczona będzie głównie na mieszkania, ale w mniejszej części także na lokale usługowe. W domu Wendischa, ambulatorium i garażu planujemy lokale gastronomiczne a na terenie między nimi lokalny ryneczek. Poszukujemy już najemców. Zależy nam, aby charakter ich działalności był spójny z klimatem miejsca i potrzebami mieszkańców. Nie zamykamy się przy tym też na niszowe usługi, jak np. pracownie krawieckie czy szewskie, które podkreślałyby szczególną historię tego miejsca i promowały usługi lokalnych przedsiębiorców" - opisuje Dariusz Jagusiak, członek zarządu Money Square Investment, który mieszkając po sąsiedzku przy ul. Tymienieckiego przez siedem lat z żalem patrzył na niszczejącą część pofabrycznego kompleksu planując jej zakup i metamorfozę. Jak zapewnia, duch historii tego miejsca zostanie zachowany.

Zaniedbany obecnie gmach dawnej przędzalni wzniósł w 1827 r. Krystian Wendisch, pierwszy gospodarz tego terenu (Karol Scheibler wszedł w jego posiadanie dopiero w latach 70. XIX w.), który na działce przy obecnej ul. Przędzalnianej wybudował też kilka innych zabudowań, w tym swój dom, jeden z najstarszych budynków mieszkalnych w Łodzi. Jak cała ta część dawnego imperium Scheiblera, niewielki budyneczek przypominający nieco szlachecki dworek od lat pozostawał niezagospodarowany.

Sonda
Czy interesujesz się historią?
W Bydgoszczy będą remontowane samoloty F-16