Polecany artykuł:
Na podstawie danych zebranych w aplikacji Yanosik stworzone zostało zestawienie wskazujące punkty na mapie Polski, w których policja najczęściej dokonuje kontroli prędkości. – Chcemy, aby kierowcy byli przygotowani na różnego rodzaju sytuacje na drodze, zwiększając tym samym bezpieczeństwo podczas podróży. Nasz system stwarza możliwość dodawania ostrzeżeń, m.in. o wypadkach, zagrożeniach, utrudnieniach związanych z remontami, a także tych o kontrolach prędkości. Ich autentyczność weryfikowana jest przez kolejnych kierowców przejeżdżających przez dane miejsce, poprzez zatwierdzenie lub odrzucenie wcześniej dodanego komunikatu – komentuje Paweł Bahyrycz, Yanosik. – W ten sposób jesteśmy w stanie określić, w jakich najczęściej miejscach policja prowadzi działania prewencyjne – dodaje.
Specjaliści marki Yanosik wzięli pod lupę wszystkie najważniejsze święta w Polsce oraz długie weekendy tj. Wielkanoc, Boże Narodzenie i Nowy Rok, majówka, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, 15 sierpnia w 2016 roku. Badane okresy uwzględniały również dni dojazdowe i przedłużające weekend. W ten sposób uzyskane wyniki wskazały miejsca stałych kontroli, gdzie niezależnie od rodzaju święta zawsze odnotowywane są pomiary prędkości.
Czytaj też: Samochody jeżdżące bez kierowcy w Łodzi? Takie pojazdy autonomiczne mają pojawić się na Piotrkowskiej
Gdzie najczęstsze kontrole prędkości w Łódzkiem?
Według Yanosika, w województwie łódzkim na uwagę zasługuje aglomeracja łódzka, która zgromadziła najwięcej, bo 5 z całego regionu miejsc najczęstszych kontroli prędkości. W samej Łodzi odnotowano 2 takie miejsca (przy al. Grzegorza Pałki i ul. Szczecińskiej), pozostałe znajdują się w Aleksandrowie Łódzkim przy ul. Zgierskiej i Tuszynie przy al. Jana Pawła II.
Jeśli wybieracie się gdzieś dalej, przydadzą się Wam dane z innych regionów Polski:
Warmińsko-mazurskie – w tym regionie kontrole prędkości rozproszyły się po całym województwie. Znajdują się one przy drogach krajowych. Pod względem częstości zgłoszeń przoduje droga nr 53 niedaleko miejscowości Rozogi, następnie droga nr 16 przy miejscowości Sorkwity, droga 58 przy Świdrach, Olecko przy ul. Tadeusza Kościuszki oraz Olsztyn przy ul. Lubelskiej.
Województwo podlaskie – podobnie jak w warmińsko-mazurskim przedstawia się sytuacja na Podlasiu. Miejsca kontroli prędkości rozsiane są po całym województwie przy drogach krajowych, z niewielką przewagą Białegostoku (2 obszary przy ul. Zabłudowskiej i Jana Klemensa Branickiego) oraz Grajewa (2 miejsca przy ul. Mikołaja Kopernika i ul. Ełckiej).
Województwo kujawsko – pomorskie – w regionie tym widoczne jest nagromadzenie w Bydgoszczy na drogach wyjazdowych z miasta: przy al. Armii Krajowej, ul. Fordońskiej, al. Jana Pawła II. Dużą liczbę zgłoszeń kontroli prędkości odnotowano w Toruniu przy Szosie Libickiej, Strzelnie przy ul. Kolejowej czy wyjeździe z Inowrocławia na ul. Poznańskiej.
Województwo wielkopolskie – widoczna jest niewielka przewaga Poznania, gdzie kontrole prędkości ulokowane są na obrzeżach miasta w przy ul. Warszawskiej i Głogowskiej. Dużą liczbę kontroli podczas świąt kierowcy odnotowali przy drodze krajowej nr 11 prowadzącej z Poznania do Jarocina w okolicach: Środy Wielkopolskiej, Nowego Miasta nad Wartą i Mieszkowa. Również przy drodze krajowej 92 w okolicach Goliny i w Koninie przy Trasie Warszawskiej.
Województwo lubuskie – nagromadzenie najczęściej kontrolowanych miejsc przez policję znajduje się w Zielonej Górze. Kierowcy ostrzegali się tutaj najczęściej w 4 miejscach, na drogach wyjazdowych z miasta: 2 punkty na ul. Wrocławskiej, na ul. Obwodowej i Trasie Północnej. Na drodze nr 27 prowadzącej z Zielonej Góry do Żar znajdują się jeszcze 2 obszary, na wysokości miejscowości Kaczeniec i na wjeździe do Nowogrodu Bobrzańskiego na ul. Henryka Brodatego. W Gorzowie Wielkopolskim najczęściej kontrolowanym miejscem okazuje się ul. Kasprzaka.
Województwo dolnośląskie – w województwie tym najwięcej kontroli zostało zgłoszonych we Wrocławiu na ul. Karkonoskiej, trasie E261 prowadzącej ze stolicy Dolnego Śląska do Żmigrodu w okolicach Trzebnicy i Wiszni Małej oraz na drodze E61 w kierunku Ząbkowic Śląskich nieopodal miejscowości Cieszyce. Duża liczba zgłoszeń w województwie dolnośląskim odnotowana została w Głogowie na ul. Kamienna Droga i ul. Legnickiej.
Województwo opolskie – w Opolu „ulubionym” miejscem do kontroli prędkości jest ul. Batalionów Chłopskich. Nagromadzenie pomiarów można zauważyć w Nysie na ul. marsz. Józefa Piłsudskiego i ul. Zwycięstwa oraz na drodze krajowej nr 46 w okolicach miejscowości Wójcice i Ścibórz. Innymi punktami w województwie opolskim, gdzie warto zachować szczególną ostrożność są: Namysłów ul. gen. Władysława Sikorskiego, Prudnik na ul. Łąka Prudnicka czy miejscowość Sucha na drodze krajowej nr 94.
Województwo świętokrzyskie – tutaj wyróżniają się 3 miejscowości: Skarżysko Kamienna (ul. Legionów, ul. Krakowska i Warszawska), Kielce (ul. Radomska, ul. Krakowska) i Ostrowiec Świętokrzyski ul. Zygmuntowska, ul. Jana Onufrego Zagłoby).
Województwo lubelskie i podkarpackie – w obu województwach miejsca częstych kontroli prędkości były rozproszone po regionach. W lubelskim na uwagę zasługuje Lublin (al. Wincentego Witosa, ul. Krochmalna), Łuszczów na drodze krajowej 82 (największa liczba zgłoszeń w województwie) i droga krajowa nr 17 w okolicach miejscowości Ryki. W podkarpackim policja często kontroluje 2 miejsca w Rzeszowie (al. Wincentego Witosa, al. Józefa Piłsudskiego), Przeworsku ul. Jagiellońską, Jaśle ul. Lwowską. Warto wymienić też miejscowość Lesko, gdzie na ul. Józefa Piłsudskiego zgłoszono największą liczbę zgłoszeń w całym województwie.