W czwartek częściowe zaćmienie Słońca

i

Autor: pixabay

Zaćmienie Słońca w czwartek [10.06.2021]. O której godzinie obserwować w Łodzi?

2021-06-10 8:05

Dziś (10.06.2021) czeka nas częściowe zaćmienie Słońca. To niesamowite zjawisko najwcześniej będzie widoczne na zachodzie Polski, a następnie zacznie się przesuwać na wschód w głąb kraju. Częściowe zaćmienie Słońca nie będzie widoczne gołym okiem, do obserwacji trzeba się przygotować. O której godzinie można będzie obserwować zaćmienie Słońca w Łodzi i przez co najlepiej je oglądać? Szczegóły w materiale.

Spis treści

  1. Częściowe zaćmienie Słońca 10.06.2021 r. Obserwacja - tak, ale z rozwagą!
  2. Jak obserwować zaćmienie Słońca? Przez co oglądać?
  3. Kiedy obserwować w Polsce zaćmienie Słońca 2021?

Częściowe zaćmienie Słońca 10.06.2021 r. Obserwacja - tak, ale z rozwagą!

Ostatni raz zaćmienie Słońca mogliśmy oglądać w 2015 roku, warto więc zatrzymać się na chwilę i spojrzeć w górę. Aby jednak zobaczyć dzisiejsze (10.06.2021) częściowe zaćmienie Słońca nie wystarczy nam gołe oko, trzeba również zachować ostrożność. Do obserwacji zaćmienia Słońca niezbędne są specjalne filtry. Jak przestrzega Karol Wójcicki z kanału "Z głową w gwiazdach", "obserwacje naszej gwiazdy dziennej mogą być ekstremalnie niebezpieczne dla naszego wzroku!" - Intensywne światło i promieniowanie UV może zagrozić nam już podczas obserwacji nieuzbrojonym okiem. Jeśli natomiast spojrzymy na Słońce przez niezabezpieczony odpowiednimi filtrami na teleskop czy lornetkę, może to się skończyć solidnymi i poparzeniami, a w najlepszym przypadku trwałą utratą wzroku! - czytamy na jego fanpage'u.

ZOBACZ TEŻ: CZYTAJ TEŻ: Euro 2020: gdzie oglądać w Łodzi? Na Piotrkowskiej najdłuższa strefa kibica w Polsce! A co w Manufakturze?

Jak obserwować zaćmienie Słońca? Przez co oglądać?

Najbezpieczniejszym filtrem, przez który można oglądać zaćmienie słońca jest folia Baadera, którą można kupić w sklepie astronomicznym.

SPRAWDŹ TEŻ: Wakacje na plaży z widokiem na góry? To nie jedyna atrakcja tego regionu

Inną metodą, o której pisze Karol Wójcicki jest metoda nie wymagająca od nas w ogóle patrzenia w niebo. Jak poleca, wystarczy znaleźć drzewo liściaste, zaobserwować przechodzące pomiędzy liśćmi pojedyncze promienie światła i w tym miejscu położenie kartki papieru. - Te niewielkie prześwity działają jak kamera otworkowa, tworząc małe, okrągłe plamki światła. To naturalna projekcja tarczy Słonecznej! Na co dzień nie zwracamy na to uwagi, ale podczas zaćmienia te prześwity będą... nadgryzione! Spróbujcie to zobaczyć - zachęca.

KONIECZNIE ZOBACZ: Strzyżaki - atakują chmarami, a ich ukąszenia pozostawiają ślad nawet na wiele miesięcy. Czy są groźne dla człowieka?

Kiedy obserwować w Polsce zaćmienie Słońca 2021?

Częściowe zaćmienie Słońca 2021 można będzie zaobserwować w czwartek, 6 czerwca. Zjawisko to najwcześniej będzie widoczne na zachodzie Polski, a następnie zacznie się przesuwać na wschód w głąb kraju. Spektakl rozpocznie się około 11:45, a zakończy tuż po 13:55, w zależności od położenia geograficznego. Szacuje się, że zaćmienie Słońca 2021 będzie można zaobserwować w Łodzi w godzinach 11:52 - 13:49. Według prognozy pogody, warunki do obserwacji będą dobre.

Ścieki i deszczówka spływają do Wisły w centrum Warszawy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany