Zmarła biskupka-elektka Kazimiera Alma Białkowska. Była dostępna dla swoich parafian dwadzieścia cztery godziny na dobę

i

Autor: Pixabay/ Arcaion Zmarła biskupka-elektka Kazimiera Alma Białkowska. "Była dostępna dla swoich parafian dwadzieścia cztery godziny na dobę"

Zmarła biskupka-elektka Kazimiera Alma Białkowska. "Była dostępna dla swoich parafian dwadzieścia cztery godziny na dobę"

Zmarła Kazimiera M. Alma Białkowska, długoletnia proboszczka parafii Przenajświętszego Sakramentu Kościoła Katolickiego Mariawitów w Grzmiącej w gminie Brzeziny (woj. łódzkie). Biskupka – elektka miała 77 lat, przegrała walkę z ciężką chorobą. Wiadomość o odejściu s. M. Almy poruszyła nie tylko jej współwyznawców, ale również wielu wiernych z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i chrześcijan z innych Kościołów. Pogrzeb biskupki – elektki odbędzie się w najbliższą sobotę, 24 października.

Kazimiera M. Alma Białkowska urodziła się w 1943 roku. W sierpniu 1960 rozpoczęła nowicjat w klasztorze sióstr mariawitek w Felicjanowie koło Płocka, gdzie mieszczą się władze tego Kościoła. W 1962 złożyła trzyletnie śluby zakonne, a w 2 lata później śluby wieczyste i przyjęła święcenia diakonatu. W 1965 ówczesny zwierzchnik Kościoła abp Józef M. Rafael Wojciechowski udzielił jej święceń kapłańskich. W 1979 kapłanka obroniła na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie pracę magisterską nt. „Problem kapłaństwa kobiet w teologii współczesnej”.

W 1970 rozpoczęła posługę duszpasterską w parafii MB Nieustającej Pomocy w Warszawie, ale już w rok później objęła parafię w Grzmiącej, którą prowadziła już do końca życia.

Podczas Kapituły Kościoła we wrześniu 1992 wybrano ją na biskupkę, jednakże s. M. Alma nie zgodziła się na przyjęcie sakry z powodów zdrowotnych.

Uroczystości pogrzebowe zmarłej s. M. Almy odbędą się w najbliższą sobotę 24 października w kaplicy Przenajświętszego Sakramentu Parafii w Grzmiącej, a następnie na miejscowym cmentarzu.

Parafia Kościoła Katolickiego Mariawitów w Długiej Kościelnej w pięknym wspomnieniu o zmarłej napisała:

“Zawsze cicha, skromna, pracowita, pomocna, ale najważniejsze – zawsze pobożna i wierna Dziełu Wielkiego Miłosierdzia oraz ideom Świętego Mariawityzmu. Prawdziwa córka duchowa Najświętszej Mateczki. Siostra Biskupka Elekta Alma nie dzieliła, ale łączyła, łączyła wszystkich bez względu na wyznanie i przekonania religijne. Nie dzieliła ludzi na lepszych i gorszych, na zasłużonych i niegodnych. Potrafiła pochylić się nad każdym problemem, każdemu potrzebującemu podała rękę. Ciągle wybaczała, przepraszała i prosiła o wybaczenie. Jej problemy i kłopoty osobiste nigdy nie były na pierwszym miejscu. Zawsze liczył się ktoś inny, ktoś potrzebujący, ktoś, komu życie rzucało kłody pod nogi. Nigdy nie użalała się nad sobą, nie martwiła się o siebie, o swoje zdrowie. Była dostępna dla swoich parafian dwadzieścia cztery godziny na dobę”.

Kościół Mariawitów

Mariawiityzm, to grupa wyznań chrześcijańskich, która powstała w Polsce XIX i XX. Co ciekawe mariawityzm jako jedyny wśród polskich wyznań chrześcijańskich ma genezę czysto polską.

Wiara oparta jest na objawieniu Miłosierdzia Bożego, którego miała dostąpić polska zakonnica Feliksa Kozłowska. Wspólnota mariawicka działała początkowo w ramach Kościoła rzymskokatolickiego zachowując jego zwyczaje i praktyki pobożnościowe, jednak w 1906, po ekskomunice nałożonej przez papieża Piusa X na założycielkę i księdza Jana Kowalskiego, została z niego wyłączona.

Współcześnie około 25 tysięcy chrześcijan w Polsce przyznaje się do wyznania mariawickiego. Wspólnoty mariawickie istnieją też w niektórych krajach Europy Zachodniej, Afryki i obu Ameryk.

Wyznawcy mariawityzmu uznają siedem katolickich Sakramentów Świętych, przy czym poszczególne wspólnoty, mają różne poglądy na temat form sakramentów. Komunia Święta udzielana jest wiernym pod postaciami chleba i wina. Mariawici uważają dogmaty jako drogowskazy, przez co nie uznają ekskomunik, a więc nie wykluczają ze swego grona myślących inaczej.

Znani polscy Mariawici

Wyznawcami kościoła Mariawitów są między innymi Tomasz Boruszczak, prezenter i dziennikarz TVP3 Łódź, ks. prof. dr hab. Konrad Maria Paweł Rudnicki profesor astronomii i teologii czy Damiana Maria Beatrycze Szulgowicz, biskupka, od 2005 zwierzchniczka Kościoła Katolickiego Mariawitów w RP.

Tragedia w Rokitkach. Mąż postawił Jagnie biały krzyż. Czy popełniła samobósjtwo? WIDEO
Nasi Partnerzy polecają