Znicz

i

Autor: GoranH / CC0 / pixabay.com

Zniszczony nagrobek ofiary katastrofy smoleńskiej. Jest decyzja wojewody łódzkiego

2021-07-13 11:04

Trwa wyjaśnianie okoliczności zniszczenia grobu mec. Joanny Agackiej-Indeckiej, jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Pomnik na Starym Cmentarzu w Łodzi kilka dni temu został oblany czerwoną farbą. Jego zdjęcia obiegły media społecznościowe w niedzielę. Wojewoda łódzki Tomasz Bocheński podjął decyzję dotyczącą naprawienia szkód spowodowanych przez nieznanego sprawcę.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wojewoda zdecydował o sfinansowaniu z budżetu państwa czyszczenia pomalowanego farbą nagrobka.

"W związku z dewastacją grobu śp. mecenas Joanny Agackiej-Indeckiej wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński jako przedstawiciel rządu podjął decyzję o sfinansowaniu z budżetu państwa czyszczenia nagrobka i przywrócenia go do dawnej świetności. Jednocześnie wojewoda wyraża ubolewanie, że taka bulwersująca dewastacja o barbarzyńskim charakterze miała miejsce i ma nadzieję, że sprawca zostanie szybko zidentyfikowany i poniesie konsekwencje swoich czynów"

- informuje urząd wojewódzki.

Okoliczności zdarzenia wyjaśnia obecnie lokalna policja i prokuratura. Jak informuje łódzka policja, funkcjonariusze natychmiast przystąpili do oględzin miejsca zdarzenia, nie czekając na oficjalne zawiadomienie męża zmarłej, które zostało złożone w poniedziałek. Zabezpieczono m.in. zapisy monitoringu.

Czytaj więcej: Zniszczono nagrobek ofiary katastrofy smoleńskiej! Płyta pomnika została zamalowana

Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi wyznaczyła nagrodę finansową w kwocie 5 tysięcy złotych za pomoc w znalezieniu sprawcy aktu wandalizmu.

Oświadczenie w tej sprawie wydała także łódzka kuria, która zarządza nekropolią.

"Archidiecezja Łódzka wyraża głębokie ubolewanie z powodu dewastacji grobu śp. mec. Joanny Agackiej-Indeckiej. Jest to kolejny - w ostatnim czasie - czyn bezmyślnej agresji, którego mógł dokonać tylko człowiek niemający rozeznania, jak wiele dobra uczyniła Pani Mecenas, która służyła każdemu potrzebującemu pomocy człowiekowi. Taki czyn kompromituje jego sprawcę"

- czytamy w oświadczeniu.

Mec. Joanna Agacka-Indecka zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Miała 46 lat. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Łódzkim, a adwokatem była od 1996 r. Od 2003 r. uczestniczyła w pracach parlamentarnych - najpierw jako ekspert, później jako przedstawiciel samorządu. W 2004 r. Krajowy Zjazd Adwokatury wybrał ją na wiceprezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, a w 2007 r. została prezesem NRA. Została pochowana w części katolickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Jej imieniem nazwano plac przed Sądem Okręgowym i Apelacyjnym w Łodzi.

Czytaj też: Krzysztof Rutkowski trafi do więzienia? To nie żarty, jest akt oskarżenia. Mocna riposta detektywa!

Jak doszło do katastrofy smoleńskiej?
Nasi Partnerzy polecają