Awantura o domy dla uchodźców. Łodzianie nie chcą osiedla dla Ukraińców. Kuria postawi na swoim

i

Autor: Art Service / Super Express; Beata Olejarka / Super Express Awantura o domy dla uchodźców. Łodzianie nie chcą osiedla dla Ukraińców. Kuria postawi na swoim

Co z inwestycją?

Awantura o domy dla uchodźców. Łodzianie nie chcą osiedla dla Ukraińców. Kuria postawi na swoim

2022-09-14 13:52

Ciąg dalszy awantury o domy dla uchodźców w Łodzi. Mieszkańcy Retkini nie chcą w okolicy osiedla dla Ukraińców. Kuria mówi, że z pomysłu wybudowania osiedla nie zrezygnuje. Jaki ma na to pomysł, żeby nie działać wbrew mieszkańcom?

Pomysł budowy osiedla domów dla uchodźców w Łodzi pojawił się w kwietniu tego roku z inicjatywy metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia. Ogłoszony został podczas obchodów jubileuszu 100-lecia archidiecezji łódzkiej. Miało być to wspólne przedsięwzięcie archidiecezji, łódzkiego Caritasu i miasta, które zadeklarowało przygotowanie i przekazanie z dużą bonifikatą działki pod budowę osiedla.

Abp Ryś wyjaśnił, że pomysł stworzenia osiedla całorocznych modułowych domów dla uchodźców zrodził się na jednym ze spotkań komitetu zajmującego się pomocą w sytuacji kryzysu wojennego.

Do sfinansowania jednego domu na planowanym osiedlu i przelania 30,5 tys. dolarów na konto łódzkiego Caritasu, który jest podmiotem nadzorującym powstanie osiedla i jego funkcjonowanie, zobowiązał się m.in. papież Franciszek. Sfinansowane kolejnych dwóch zadeklarował abp Ryś, a następne miały powstać dzięki zbiórce prowadzonej w łódzkiej kurii.

Problem z lokalizacją domów dla uchodźców w Łodzi

Problemem wstrzymującym realizację projektu jest lokalizacja. Początkowo domy miały powstać na łódzkim osiedlu Radogoszcz-Zachód, którego mieszkańcy nie zgodzili się na zagospodarowanie terenu dla osób potrzebujących. Przeciwko byli też mieszkańcy osiedla Retkinia, które zostało wskazane przez prezydent miasta Hannę Zdanowską jako druga lokalizacja. Tłumaczyli, że nikt nie zapytał ich o opinię. Wskazywali, że osiedle miałoby powstać przy pobliskim placu zabaw, protestowano również przeciwko wycince drzew.

Jak podaje PAP, w związku z tym - na prośbę metropolity łódzkiego - ze środowego (14 września) porządku obrad Rady Miasta Łodzi zdjęto punkt dotyczący uchwały w sprawie sprzedaży z bonifikatą w drodze bezprzetargowej nieruchomości przy ul. Pienistej 2A i 4.

ZOBACZ: Najstarszą łódzką piekarnię wykończyła inflacja. Zamyka się po ponad 40. latach... Łzy i niedowierzanie

Łódzka kuria chce budować osiedle dla uchodźców, ale "nie w atmosferze wojny"

"Całoroczne domki otrzymały dwie lokalizacje, ale niestety nie spotkały się one z akceptacją społeczną. W związku z tym, jako wspólnota Kościoła, jako ludzie wierzący, nie będziemy tworzyć dzieł miłosierdzia w atmosferze braku akceptacji społecznej, w atmosferze wojny" – przekazał w środę PAP rzecznik prasowy archidiecezji łódzkiej ks. Paweł Kłys.

Dodał, że kuria cały czas jest przekonana do realizacji projektu.

"Są dwa rozwiązania. Ksiądz arcybiskup wskazuje na to, że albo zrealizujemy to z miastem po przeformatowaniu tego projektu w ten sposób, by był on społecznie akceptowalny. Albo też jako Kościół zrealizujemy ten projekt całkowicie we własnym zakresie, bo jesteśmy do niego przekonani" – zaznaczył.

Rzecznik archidiecezji wyjaśnił, że domy mają służyć kobietom z dziećmi, które uciekły z Ukrainy z powodu wojny. Po zakończeniu wojny mają zaś stać się mieszkaniami chronionymi dla osób wychodzących z bezdomności.

"Jedno i drugie wskazanie dla powstania tych domów jest użyczeniem gościnności względem tych, którzy przybywają, którzy potrzebują pomocy. A "gość w dom przyjąć" to jedno z przykazań, które obowiązuje wszystkich ludzi wierzących. Stąd też chcemy tej gościnności użyczyć. Do tego projektu jesteśmy przekonani i chcemy go zrealizować" – podkreślił ks. Paweł Kłys.

Kryptolodzy od Enigmy i generałowie. Straty w czasie kampanii wrześniowej. Niezapomniani
Sonda
Czy Polska radzi sobie z pomocą uchodźcom z Ukrainy?
Listen to "Ukraina - To WOJNA o PRZYSZŁOŚĆ Europy i Świata! Wszystko ROZSTRZYGNIE się zimą - Bartosiak [RAPORT ZŁOTOROWICZA]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają