Jeździsz hulajnogą po Łodzi? Od 20 maja nowe przepisy! Jak szybko i gdzie można się nimi poruszać?

i

Autor: Unsplash.com/fot. Michel Grolet/CC0

Jeździsz hulajnogą po Łodzi? Od 20 maja nowe przepisy! Jak szybko i gdzie można się nią poruszać?

2021-05-17 13:57

Hulajnogi elektryczne stały się popularnym środkiem komunikacji w polskich miastach. Również łodzianie korzystają, zarówno z wypożyczalni, jak i własnych pojazdów. 20 maja 2021 r. w życie wchodzą nowe przepisy, a użytkowników hulajnóg będzie mogła kontrolować straż miejska. Jak szybko i w jaki sposób można będzie jeździć hulajnogą? A jak będzie wyglądała jazda hulajnogą po ulicy Piotrkowskiej? Sprawdź.

Urzędnicy od dawna głowili się, jak zrobić porządek na ulicach, by zminimalizować ryzyko wypadków i kolizji między innymi z udziałem użytkowników popularnych od niedawna hulajnóg. W zwiazku z tym, w życie mają wejść nowe przepisy. Od 20 maja w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym pojawiają się m.in. trzy nowe definicje urządzeń. Są to:

  • hulajnogi elektryczne,
  • urządzenia transportu osobistego (takie jak deskorolki elektryczne czy elektryczne urządzenia samopoziomujące itp.)
  • urządzenia wspomagające ruch (m.in. rolki, wrotki, deskorolki, hulajnogi i inne urządzenia lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, napędzane siłą mięśni użytkownika).
Kierowca BMW potrącił na pasach kobietę na hulajnodze

Jak przypomina łódzki magistrat, w związku z tymi zamianami hulajnoga elektryczna oraz urządzenia transportu osobistego od 20 maja będą traktowane jako pojazd.

Jazda hulajnogą po Łodzi. Przepisy i ograniczenia

Oznacza to m.in., że użytkownicy hulajnóg elektrycznych będą mieli obowiązek poruszania się po drogach dla rowerów, po jezdniach, na których ruch dopuszczony jest z prędkością do 30 km/h oraz wyjątkowo chodnikiem, gdy nie ma drogi dla rowerów.

Jak piesi natomiast traktowani będą ci, którzy korzystają z urządzeń wspomagających, czyli napędzanych siłą mięśni. Użytkownicy ci muszą poruszać się po chodnikach.

- Użytkownicy hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego (deskorolki elektryczne, seagwaye itp.) od 20 maja są zobowiązani do dostosowania szybkości poruszania do pieszych oraz zawsze muszą ustępować pieszym pierwszeństwo. Zobowiązani są również do przestrzegania znaków i sygnałów drogowych. Nie wolno im też przekraczać szybkości 20 km/godzinę - mówi Joanna Prasnowska z Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.

Sonda
Czy korzystasz z e-hulajnogi?

Jazda na hulajnodze po mieście. Kto powinien mieć kartę rowerową?

Ustawodawca określił też sposób, w jaki użytkownicy mają pozostawiać hulajnogi po zakończeniu jazdy – będzie można je pozostawiać tylko w miejscach do tego wyznaczonych, a jeśli takich miejsc nie ma, hulajnogi mają być ustawiane na chodniku jak najdalej od krawędzi jezdni, równolegle do niej.

Dodatkowo, aby korzystać z hulajnóg elektrycznych lub urządzeń transportu osobistego, trzeba mieć ukończone 10 lat oraz posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii A1, B1, AN lub T. Natomiast osoby pełnoletnie takich uprawnień nie muszą posiadać.

Nowe definicje obowiązujące od 20 maja 2021 r.

Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni ”. Przez urządzenie wspomagające ruch należy zatem rozumieć m.in. rolki, wrotki, deskorolki, hulajnogi i inne urządzenia lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, napędzane siłą mięśni osoby poruszającej się Tym urządzeniem.

Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe;

Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe; Do takich urządzeń będziemy zaliczać np. deskorolki elektryczne, elektryczne urządzenia samopoziomujące itp.