Koronawirus w Polsce: Lista czerwonych powiatów. Tutaj sytuacja jest najgorsza

i

Autor: Marcin Gadomski/SE Koronawirus w Wielkopolsce! GIGANTYCZNY wzrost zakażonych i kolejne ofiary śmiertelne

Koronawirus: Polska podzielona na strefy! W woj. łódzkim czerwona i żółta! Szumowski: "Otrząśnijmy się z beztroski"

2020-08-06 10:00

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (6.08) po godz. 9:00 o wprowadzeniu stref ze względu na wzrost koronawirusa. W Polsce obowiązywać będą nowe obostrzenia. W województwie łódzkim również znajduje się czerwona i żółta strefa. Minister Szumowski apeluje do Polaków, by "otrząsnęli się z beztroski".

PILNE: CZERWONA STREFA W ŁODZI i innych polskich miastach! Obostrzenia jeszcze bardziej restrykcyjne! Jakie? [WYTYCZNE]

Jak poinformował dziś minister Łukasz Szumowski, najgorsza sytuacja w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem jest w południowo-centralnej Polsce: w Wielkopolsce, na Śląsku, w Małopolsce oraz w woj. łódzkim. Mowa również o Podkarpaciu. Ministerstwo zdrowia stworzyło mapę, na której zaznaczone są strefy: zielona, żółta oraz czerwona, w zależności od stanu zakażeń.

- Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń - zapowiada Ministerstwo Zdrowia.

CZYTAJ: W którym powiecie w Łódzkiem NIE MA ANI JEDNEGO przypadku zakażenia? ZOBACZ NAJNOWSZE DANE! [7.08.2020]

Lista powiatów jest tworzona na podstawie ilości zakażeń na 10000 mieszkańców. Jeśli przekroczy on 12, powiat jest obejmowany kolorem czerwonym, z kolei gdy wskaźnik wynosi od 6 do 12 wprowadzany jest kolor żółty.

Wraz z oznaczeniem na mapie powiatów na kolor żółty i czerwony, wprowadzane są większe obostrzenia. - W tych powiatach, w których jest najwięcej zakażeń, wracamy do noszenia maseczki wszędzie - powiedział Szumowski. Będzie również ograniczenie w liczbie osób w komunikacji miejskiej do 50 proc. W powiatach czerwonych w uroczystościach takich jak wesela, będzie mogło wziąć udział 50 osób.

Koronawirus w Polsce: nowe obostrzenia! Które powiaty w woj. łódzkim objęte są żółtą i czerwoną strefą?

Na ten moment w województwie łódzkim "czerwoną strefą" objęty jest powiat wieluński. "Żółta strefa" obowiązuje w powiecie wieruszowskim.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w woj. łódzkim. W którym powiecie jest TERAZ najwięcej zakażonych? [DANE]

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że w tzw. powiatach czerwonych wprowadzony jest obowiązek noszenia maseczek WSZĘDZIE w przestrzeni publicznej.

Nowe obostrzenia to także:

- ograniczenie liczby miejsc siedzących w komunikacji miejskiej- ograniczenie liczby gości weselnych do 50 osób w strefie czerwonej, do 100 w strefie żółtej

Obowiązują również:

- ograniczenia w organizacji wydarzeń sportowych, kulturalnych, kongresów- ograniczenia liczby wiernych w kościołach- kluby i dyskoteki pozostają zamknięte, zakaz organizowania dużych imprez masowych

- Jeżeli nie chcemy, by ten kolor rozprzestrzenił się na całą Polskę, musimy przestrzegać reżimu sanitarnego. Jeżeli ktoś nie może nosić maski, zawsze może nosić przyłbicę. Chcielibyśmy, aby to weszło w nawyk, dopóki nie będzie remedium na wirusa - mówił podczas konferencji minister Łukasz Szumowski. - Po prostu musimy trochę otrząsnąć się z atmosfery beztroski - apeluje do Polaków.

CZYTAJ TEŻ: Senator z Łodzi Artur Dunin zakażony koronawirusem: "Mam gorączkę i wszystko mnie boli"

Od początku pandemii, w Polsce wykryto 49 515 zakażeń koronawirusem. 1 774 zmarło. W województwie łódzkim do tej pory odnotowano 4131 przypadków zakażenia, potwierdzonych testami laboratoryjnymi, w tym 210 osób zmarło.

Bejrut: wybuch w porcie. Ogromne zniszczenia