Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi 2022. Kiedy się zacznie? Jak będzie wyglądać?

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Mircealancu /zdjęcie ilustracyjne

Kwesta w Łodzi

Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi 2022. Kiedy się zacznie? Jak będzie wyglądać?

2022-10-24 9:48

Zbliża się 28. Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi. Przedstawiciele władz miasta, dziennikarze, politycy, przedstawiciele świata kultury i nauki kwestować będą 1 listopada, ale zbiórka, rozpocznie się wcześniej. Oto szczegóły.

Kwesta na Starym Cmentarzu rozpocznie się już w sobotę, 29 października, o godz. 10:00. Jako pierwsi, z puszkami na datki na renowację pomników najstarszej łódzkiej nekropolii pojawią się uczniowie łódzkich szkół, którzy pomogą też w sprzątaniu zapomnianych mogił. Następnego dnia kwestować będą przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń zajmujących się historią i ochroną zabytków Łodzi, a w poniedziałek, 31 października, pałeczkę przejmą członkowie i sympatycy Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Jak zwykle największe zastępy kwestarzy pojawią się na cmentarnych alejkach 1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, gdy kwestować będą przedstawiciele władz miasta, dziennikarze, politycy, przedstawiciele świata kultury i nauki.

Ubiegłoroczna kwesta zaowocowała kwotą 94 tys. zł, co pozwoliło m.in. na odnowienie nagrobków uszkodzonych wskutek nawałnic, jakie przeszły przez Łódź w lipcu 2021 r.

Od 1995 r., kiedy kwesta została zainicjowana, zebrano łącznie ponad 1,9 mln zł, co pozwoliło na odnowienie już 200 pomników. Jak mówi prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi, Cezary Pawlak, na ratunek czeka jeszcze ponad 1000 nagrobków.

Sonda
Weźmiesz udział w tegorocznej kweście?
Nasi Partnerzy polecają