Na konferencji prasowej w czwartek władze miasta zapowiedziały, że już wkrótce mapa kwartału ulic: Kilińskiego, Tuwima, Sienkiewicza, Traugutta zmieni się nie do poznania. Nowy układ drogowy ma być oddany do użytku w grudniu. - Budowa trzech ulic w Śródmieściu zaczęła się w październiku od prac wyburzeniowych. Rozebraliśmy między innymi dawną siedzibę straży miejskiej przy ul. Kilińskiego. W tej chwili prowadzimy głębokie prace ziemne przy budowie sieci wodno-kanalizacyjnej. Kolejny etap to prace przy instalacjach, które będą kładzione płycej i jeszcze wiosną rozpoczną się pierwsze prace brukarskie – powiedział Wojciech Gez z firmy IDS, która jest generalnym wykonawcą inwestycji.
Nowe ulice nazywane są roboczo: A, B, C, ale pod koniec roku, kiedy zostaną już wybudowane, radni zdecydują, jakie nadać im nazwy. Wśród propozycji, które już wcześniej zgłaszali łodzianie, najczęściej pojawiały się: Antoniego Szrama, harcmistrza Janusza Boisse, Marii Kwaśniewskiej, rodziny Pobóg-Malinowskich i Strajku Włókniarek.
ZOBACZ TEŻ: ALE WTOPA! Internauci i aktywiści oburzeni postem urzędu miasta: "Niebiańsko? To zabija łodzian!"
Od strony ul. Traugutta ulica A poprowadzi pomiędzy wieżowcami dawnej Centrali Handlu Zagranicznego, minie nowy budynek komendy policji i połączy się z ul. Tuwima na wysokości wieżowca PKP i pawilonu handlowego. Z kolei nowa droga B wytyczona będzie przedłużeniem ulicy Hasa i pozwoli przejść od EC1 i podziemnego dworca do ulicy A. Dalej – za komendą policji jej kontynuacją - powstanie ulica C, która poprowadzi do ul. Sienkiewicza; dalej będzie można przespacerować się ul. Moniuszki do Mediateki i ul. Piotrkowskiej.
CZYTAJ: Szczepionka na koronawirusa ma być produkowana pod Łodzią!
Budowa nowych ulic to jeden z elementów programu rewitalizacji centrum Łodzi. Jak przypomniała Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich, realizacja projektu ma doprowadzić do stworzenia atrakcyjnych przestrzeni na obszarach do tej pory zaniedbanych. Wytyczone w starej tkance miejskiej przebicia i budowa nowych pasaży dla pieszych oznaczają możliwość przejścia przez centrum krótszą drogą, dla mieszkańców - życie w uporządkowanej, zielonej przestrzeni, a dla przedsiębiorców - szansę na zainwestowanie przy nowo wytyczonej ulicy.
"Ulice, które połączą ul. Traugutta z ul. Tuwima oraz ul. Kilińskiego z ul. Sienkiewicza, będą miały uspokojony ruch, wyniesione skrzyżowania i zostaną podłączone do miejskiego systemu monitoringu. Będzie tu pełno zieleni, ponad tysiąc krzewów i bylin oraz przeszło trzydzieści drzew. Tak jak w przypadku innych inwestycji w rewitalizacji, będą to duże, kilkumetrowe nasadzenia. Do tego ławki, latarnie, stojaki i miejsca parkingowe" – dodała Kassyańska.