Łodzianie jeszcze przed koronawirusem OMIJALI KOŚCIÓŁ szerokim łukiem! Badanie ISKK jasno to pokazuje [DANE]

i

Autor: pixabay.com CC0 fot. Free-Photos

Łodzianie jeszcze przed koronawirusem OMIJALI KOŚCIÓŁ szerokim łukiem! Badanie ISKK jasno to pokazuje [DANE]

2020-12-10 14:46

Według raportu przedstawionego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, liczba wiernych w kościołach maleje. Z danych ISKK wynika, że spośród wszystkich diecezji, łódzka plasuje się na samym końcu. Ilu wiernych chodzi do kościoła? Ilu przyjmuje komunię? Ten ranking nie pozostawia złudzeń...

Pełne badanie statystyczne religijnych praktyk niedzielnych Polaków prowadzone jest z inicjatywy Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. Witolda Zdaniewicza. Metodologię badania opracował ks. prof. Witold Zdaniewicz oraz dr Lucjan Adamczuk.

Z opublikowanego właśnie raportu ISKK wynika, że w 2019 roku, w mszach świętych uczestniczyło 36,9 procent Polaków przynależących do Kościoła, natomiast do komunii przystąpiło 16,7 procent wiernych w całym kraju. Rok wcześniej (2018) w mszach św. wzięło udział 38,2% wiernych, a do komunii przystąpiło ich 17,3 %.

Podobnie jak w poprzedzającym roku, największa frekwencja była w diecezjach: tarnowskiej (70,8 proc.), rzeszowskiej (62,1 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.). W tych diecezjach jest najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii. To około 98 procent, czyli o jeden punkt procentowy mniej niż w 2018 roku.

CZYTAJ: Łódź: DYSPENSA w kościele przedłużona! Archidiecezja Łódzka przypomina o bezpieczeństwie

Ilu mieszkańców diecezji łódzkiej chodzi do kościoła?

Zdecydowanie gorzej sytuacja przedstawia się w województwie łódzkim. W diecezji łódzkiej liczba wiernych uczęszczających na msze święte nie przekracza nawet 25 proc., osiągając przedostatni najgorszy wynik w całej Polsce (23,6 proc.). Minimalnie gorszą frekwencję ma tylko diecezja szczecińsko-kamieńska. Według danych ISKK, do komunii w diecezji łódzkiej w 2019 roku przystąpiło zaledwie 11,6 proc. wiernych. To czwarty od końca wynik.

Nieco lepiej wyglądają statystyki diecezji radomskiej, która plasuje się na 14 miejscu, spośród 44 diecezji, jeśli chodzi o frekwencję na mszy świętej (40 proc.) i na 21 miejscu w przypadku przystąpienia do komunii świętej (17,5 proc.).

Również diecezja łowicka wypada lepiej niż łódzka - w 2019 roku w mszy św. wzięło tam udział 30 proc. wiernych, a do komunii przystąpiło 14,8 proc.

Cały raport ISKK znajdziecie TUTAJ.

Ojciec Rydzyk broni biskupa Edwarda Janiaka
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany