Pełne badanie statystyczne religijnych praktyk niedzielnych Polaków prowadzone jest z inicjatywy Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. Witolda Zdaniewicza. Metodologię badania opracował ks. prof. Witold Zdaniewicz oraz dr Lucjan Adamczuk.
Z opublikowanego właśnie raportu ISKK wynika, że w 2019 roku, w mszach świętych uczestniczyło 36,9 procent Polaków przynależących do Kościoła, natomiast do komunii przystąpiło 16,7 procent wiernych w całym kraju. Rok wcześniej (2018) w mszach św. wzięło udział 38,2% wiernych, a do komunii przystąpiło ich 17,3 %.
Podobnie jak w poprzedzającym roku, największa frekwencja była w diecezjach: tarnowskiej (70,8 proc.), rzeszowskiej (62,1 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.). W tych diecezjach jest najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii. To około 98 procent, czyli o jeden punkt procentowy mniej niż w 2018 roku.
CZYTAJ: Łódź: DYSPENSA w kościele przedłużona! Archidiecezja Łódzka przypomina o bezpieczeństwie
Ilu mieszkańców diecezji łódzkiej chodzi do kościoła?
Zdecydowanie gorzej sytuacja przedstawia się w województwie łódzkim. W diecezji łódzkiej liczba wiernych uczęszczających na msze święte nie przekracza nawet 25 proc., osiągając przedostatni najgorszy wynik w całej Polsce (23,6 proc.). Minimalnie gorszą frekwencję ma tylko diecezja szczecińsko-kamieńska. Według danych ISKK, do komunii w diecezji łódzkiej w 2019 roku przystąpiło zaledwie 11,6 proc. wiernych. To czwarty od końca wynik.
Nieco lepiej wyglądają statystyki diecezji radomskiej, która plasuje się na 14 miejscu, spośród 44 diecezji, jeśli chodzi o frekwencję na mszy świętej (40 proc.) i na 21 miejscu w przypadku przystąpienia do komunii świętej (17,5 proc.).
Również diecezja łowicka wypada lepiej niż łódzka - w 2019 roku w mszy św. wzięło tam udział 30 proc. wiernych, a do komunii przystąpiło 14,8 proc.
Cały raport ISKK znajdziecie TUTAJ.