Prawie 200 stulatków w regionie łódzkim! Najstarsza łodzianka ma ponad 107 lat!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. congerdesign

Prawie 200 stulatków w regionie łódzkim! Najstarsza łodzianka MA PONAD 107 lat!

2021-01-25 14:24

W województwie łódzkim przybywa stulatków. Tylko w ciągu ostatnich 9 miesięcy to szacowne grono powiększyło się o 41 osób. Na tę chwilę seniorów w tak sędziwym wieku jest prawie 200. Najstarsza łodzianka obecnie ma 107 lat i 8 miesięcy, a najstarszy łodzianin - 105 lat. Mieszkańcy regionu, którzy skończyli 100 lat pobierają świadczenie honorowe przyznane przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Wśród stulatków w województwie łódzkim zdecydowanie więcej jest pań niż panów. Świadczenia wpływają do 151 kobiet i 27 mężczyzn. Naszym najstarszym świadczeniobiorcą jest kobieta, która emeryturę otrzymuje z II oddziału w Łodzi. Pani urodziła się w maju 1913 r. i obecnie jest w wieku 107 lat i 8 miesięcy. Najstarszy mężczyzna również mieszka w Łodzi i urodził się w styczniu 1916 r., obecnie ma więc 105 lat" - poinformowała PAP rzeczniczka łódzkiego ZUS Monika Kiełczyńska.

Każda osoba, która kończy 100 lat, może liczyć na przyznanie świadczenia honorowego od prezesa ZUS. Jego wysokość zależy od wysokości kwoty bazowej i dla stulatków świętujących obecnie swoje setne urodziny, wynosi 4 294 zł. Kwota ta, raz przyznana, wypłacana jest co miesiąc i nie podlega waloryzacji, co oznacza, że do końca życia przekazywana jest w tej samej wysokości obok podstawowego świadczenia - emerytury czy renty.

CZYTAJ TEŻ: Senior wezwał policję, bo pokłócił się z partnerką. Na miejscu ODKRYTO COŚ INNEGO! Za to SAM może pójść za kratki na KILKA LAT!

Stulatek nie musi składać żadnych wniosków do ZUS, ponieważ jest to specjalne świadczenie honorowe, które emeryci i renciści otrzymują "z urzędu" z chwilą ukończenia 100 lat. Jak wyjaśniła rzeczniczka łódzkiego ZUS, świadczenie honorowe przyznawane jest także tym osobom, które nie pracowały i nie pobierają emerytury czy renty. W takich przypadkach wniosek o świadczenie jest jednak wymagany, ponieważ osoby te nie znajdują się w systemie ZUS.

Jestem bardzo szczęśliwa. Rozmawiamy z pierwszą seniorką zaszczepioną na koronawirusa

Według rejestrów łódzkiego ZUS-u najwięcej stulatków - 92 - mieszka na terenie I oddziału w Łodzi. W tym gronie jest 79 kobiet i 13 mężczyzn. Na drugim miejscu, z liczbą 57 stulatków - w tym 51 kobiet i 6 mężczyzn, znajduje się II oddział ZUS w Łodzi. Z kolei oddział w Tomaszowie Mazowieckim wypłaca świadczenia dla 29 osób w wieku 100 lat plus; w ich gronie jest 21 kobiet i 8 mężczyzn.

Nasi Partnerzy polecają