Stig z Top Gear podjechał pod łódzką Manufakturę... karetką. To pierwszy taki ambulans w Polsce!

i

Autor: UMŁ

Stig z "Top Gear" podjechał pod łódzką Manufakturę... karetką. To pierwszy taki ambulans w Polsce! [FOTO]

2022-05-20 10:46

Do Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi trafił nowy ambulans. Zakupiona za fundusze z publicznej zbiórki Fundacji Fun&Driv neonatologiczna karetka jest pierwszą taką w Polsce. Jej prezentacja odbyła się na rynku w Manufakturze, a podjechał nią... znany z programu "Top Gear" Stig.

Ambulans kosztował blisko 800 tys. zł. Fundacja Fun&Drive pozyskała konieczne środki głównie z opłat za przejażdżki kultowymi ekskluzywnymi autami, które były atrakcją różnych imprez we wspierającej akcję Manufakturze (finał WOŚP, urodziny centrum i.in.). – Co jest tak niezwykłego w tej karetce? Kontener wraz z wyposażeniem po 5-6 latach można przełożyć na nowe podwozie, a ono właśnie jest najbardziej narażone na zużycie i usterki. To zasadniczo zmniejsza koszt użytkowania takiego pojazdu, zwłaszcza że przełożenie kontenera na inne podwozie zajmuje zaledwie 48 godzin – mówi Tomasz Bonar, prezes Fundacji Fun&Drive.

ZOBACZ TEŻ: Trwa produkcja nowoczesnych tramwajów dla Łodzi. Jak będą wyglądać i kiedy pojawią się na ulicach?

Radosław Majdan daje 2-letniemu synowi prowadzić auto

Ambulans kontenerowy typu „N” od klasycznej karetki różni się także ponad stukrotnie lepszą izolację termiczną. Budowa kontenera pozwala ratownikom na dostęp do pacjenta z trzech stron, co jest nieosiągalne w klasycznych pojazdach. Przestronne wnętrze mieści nawet trzy osoby. Dodatkowym atutem kontenerowego ambulansu jest też trwałość zabudowy określana na nawet 15 lat.

CZYTAJ TEŻ: Urodziny Manufaktury 2022 już w ten weekend! Jak będą wyglądać?

Karetka do transportu noworodków. Potrzebne wyposażenie!

Pojazd umożliwi bezpieczny transport noworodków w stanie zagrożenia życia (np. wcześniaków) do odpowiednich placówek medycznych, które roztoczą nad nimi troskliwą opiekę. Żeby jednak spełniał tę funkcję w najlepszy i najbezpieczniejszy dla maluchów sposób, musi zostać jeszcze wyposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny i zaawansowany inkubator, na co potrzeba blisko milion złotych. Fundacja Fun&Drive będzie kontynuować zbiórkę środków na ten cel ponownie oferując na rynku Manufaktury charytatywne przejażdżki takimi kultowymi samochodami, jak np. najnowsze modele Tesli, Jaguar E-Type, Maserati Gran Turismo, BMW M4 competition czy Maclaren MP412C. Akcję można wesprzeć wpłatami na konto fundacji lub poprzez udział w aukcjach na oficjalnym profilu zbiórki w serwisie Allegro.

ZOBACZ: Kino Tatry w Łodzi wznawia działalność! To najstarsze kino w Polsce

To właśnie na rynku Manufaktury odbyła się prezentacja ambulansu. Karetkę przyprowadził Ben Collins, kierowca rajdowy, który jako Stig zasłynął w programie „Top Gear” telewizji BBC.

Zobaczcie zdjęcia:

Sonda
Czy ratownicy z pogotowia powinni zarabiać więcej?
Nasi Partnerzy polecają