Trwa produkcja nowoczesnych tramwajów dla Łodzi. Jak będą wyglądać i kiedy pojawią się na ulicach?

2022-05-18 13:26
Trwa produkcja nowoczesnych tramwajów dla Łodzi. Jak będą wyglądać i kiedy pojawią się na ulicach?
Autor: UMŁ

W poznańskiej firmie Modertrans trwa produkcja kilkudziesięciu tramwajów, które trafią do Łodzi. Wzór malowania nowych maszyn wybrali sami łodzianie. Co to będą za tramwaje i kiedy pojawią się na ulicach naszego miasta? Szczegóły w materiale.

Jak poinformowała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, w poznańskiej firmie Modertrans trwa produkcja 30 tramwajów, które trafią do Łodzi. "Mamy już zaakceptowany model. Obecnie trwają prace przy budowie konstrukcji tramwaju, jego szkieletu. Producent zakupił niezbędne komponenty i rozpoczął również produkcję wózków tramwajowych" - mówi.

Tramwaje będą w pełni klimatyzowane, wyposażone w monitoring, informację pasażerską, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, a także z miejscem do bezpiecznego przewozu rowerów. Motorniczy będzie miał do dyspozycji ergonomiczną, klimatyzowaną kabinę, wyposażoną w wygodny, pneumatyczny i regulowany fotel, zapewniający komfort pracy, w tym ochronę przed wstrząsami.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zgierz. Na oczach rodziców urwał gablotę na przystanku. Przytulili syna i... poszli dalej

Pomylił kierunki na drodze ekspresowej. Kierowca z Ukrainy naraził życie wielu osób

Tramwaj, który trafi do Łodzi, będzie konstrukcją pięcioczłonową. Wewnątrz przedziału pasażerskiego zostanie zamontowane oświetlenie w technologii LED.

– Zastosowanie elementów elastycznych w konstrukcji tego nowoczesnego, niskopodłogowego wózka będzie umożliwiać lepszą współpracę kół z torowiskiem – wyjaśnia Jarosław Bakinowski, prezes zarządu Modertrans Poznań.

Wzór malowania nowych maszyn wybrali sami łodzianie
Autor: UMŁ

Kontrola jakości wykonywanych detali odbywa się przy wykorzystaniu wysokiej rozdzielczości skanera 3D. – Urządzenie umożliwia szybkie i precyzyjne uzyskanie danych trójwymiarowych i daje możliwość porównania do skanowanego obiektu w celu określenia odchyłek pod względem wymiarów i kształtów. Proces ten umożliwia bardzo dokładną kontrolę wymiarową weryfikowanego detalu – wyjaśnia Pan Robert Kij, wiceprezes zarządu Modertrans Poznań.

CZYTAJ TEŻ: Łódź. Pijany rąbnął w radiowóz na środku skrzyżowania. Ocknął się, jak usłyszał huk

Miasto planuje, że pierwsze z 30 nowych pojazdów, wartych 268,5 mln zł, zakupionych w ramach programu "Tramwaj dla Łodzi" zostaną dostarczone do naszego miasta na przełomie 2022 i 2023 roku. Będą to nowoczesne, niskopodłogowe, pięcioczłonowe pojazdy oparte na czterech wózkach (w tym również wózkach skrętnych). To pierwsza taka konstrukcja w Polsce znacznie ułatwiająca eksploatację tramwajów i zmniejszająca zużycie kół oraz torowiska. Nowe tramwaje będą stacjonować w przebudowanej zajezdni Chocianowice.

Wzór malowania nowych tramwajów wybrali sami łodzianie. W internetowym głosowaniu wzięło 19,6 tys. osób. Zwycięski projekt charakteryzuje się żółtymi pasami pod i nad oknami nawiązując do klasycznego schematu malowania pojazdów MPK Łódź. Równocześnie kształt wykroju żółtych pasów uwydatnia smukłe i dynamicznie zaprojektowaną formę ściany czołowej.

Sonda
Jak często podróżujesz komunikacją miejską?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE