Kino Tatry w Łodzi wznawia działalność! To najstarsze kino w Polsce

2022-05-17 8:51
Kino Tatry w Łodzi wznawia działalność! To najstarsze kino w Polsce
Autor: UMŁ

Mieszczące się przy ul. Sienkiewicza w Łodzi Kino Tatry wznawia działalność. Zobaczymy w nim wyselekcjonowane filmy z ostatnich miesięcy. Szczegóły w materiale.

Kino Tatry to najstarsze kino w Polsce oraz jedno z najstarszych działających nieprzerwanie w tym samym miejscu kin na świecie. Jego historia sięga początków XX wieku, kiedy to Gustaw Mjunker i Oskar Kulawiński otworzyli przy ul. Sienkiewicza kinematograf Belle-Vue. Na przestrzeni lat kino zmieniało właścicieli i nazwy: Moulin Rouge, Dolina Szwajcarska, Spółdzielnia Pracowników Państwowych, a później Rakieta.

Po II wojnie światowej kino nosiło już nazwę Tatry, wpisując się w kanon nazw łódzkich kin, zresztą położonych bardzo blisko siebie (Bałtyk, Wisła, Gdynia). Projekcje odbywały się w dwóch salach oraz w plenerze, jako tzw. Tatry Letnie.

ZOBACZ TEŻ: Na Księżym Młynie znów zawita Letnisko! Tych artystów zobaczymy na koncertowej scenie

Po upadku komunizmu zaczęły powstawać multipleksy, a dziesiątki łódzkich kin zamknięto i przerobiono na sklepy, hurtownie czy dyskoteki. Tatry uratowały się jako jedyne…

SPRAWDŹ: Ulica Piotrkowska niegdyś łączyła Łódź z Piotrkowem. Zobaczcie zdjęcia z dawnych lat! [GALERIA]

Kulisy Eurowizji 2022

Kino Tatry obecnie

Obecnie kino prowadzi pasjonat i żywa historia łódzkich kin – Paweł Adrian. Kino Tatry jako jedyne ma jeszcze w ofercie projekcje z taśmy 35 mm!

CZYTAJ TEŻ: W Łodzi powstanie osiedle dla uchodźców z Ukrainy

Już 3 czerwca będzie można ponownie zasiąść na widowni najstarszego łódzkiego kina. W repertuarze pojawią się takie filmy jak „Na rauszu”, „Piosenki o miłości”, „C'mon C'mon”, „Matki równoległe” czy „Najgorszy człowiek na świecie”. Za bilety zapłacimy od 10 do 20 zł.

Sonda
Lubisz stare kina?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE