Kino Tatry w Łodzi wznawia działalność! To najstarsze kino w Polsce

i

Autor: UMŁ

Kino Tatry w Łodzi wznawia działalność! To najstarsze kino w Polsce

2022-05-17 8:51

Mieszczące się przy ul. Sienkiewicza w Łodzi Kino Tatry wznawia działalność. Zobaczymy w nim wyselekcjonowane filmy z ostatnich miesięcy. Szczegóły w materiale.

Kino Tatry to najstarsze kino w Polsce oraz jedno z najstarszych działających nieprzerwanie w tym samym miejscu kin na świecie. Jego historia sięga początków XX wieku, kiedy to Gustaw Mjunker i Oskar Kulawiński otworzyli przy ul. Sienkiewicza kinematograf Belle-Vue. Na przestrzeni lat kino zmieniało właścicieli i nazwy: Moulin Rouge, Dolina Szwajcarska, Spółdzielnia Pracowników Państwowych, a później Rakieta.

Po II wojnie światowej kino nosiło już nazwę Tatry, wpisując się w kanon nazw łódzkich kin, zresztą położonych bardzo blisko siebie (Bałtyk, Wisła, Gdynia). Projekcje odbywały się w dwóch salach oraz w plenerze, jako tzw. Tatry Letnie.

ZOBACZ TEŻ: Na Księżym Młynie znów zawita Letnisko! Tych artystów zobaczymy na koncertowej scenie

Po upadku komunizmu zaczęły powstawać multipleksy, a dziesiątki łódzkich kin zamknięto i przerobiono na sklepy, hurtownie czy dyskoteki. Tatry uratowały się jako jedyne…

SPRAWDŹ: Ulica Piotrkowska niegdyś łączyła Łódź z Piotrkowem. Zobaczcie zdjęcia z dawnych lat! [GALERIA]

Kulisy Eurowizji 2022

Kino Tatry obecnie

Obecnie kino prowadzi pasjonat i żywa historia łódzkich kin – Paweł Adrian. Kino Tatry jako jedyne ma jeszcze w ofercie projekcje z taśmy 35 mm!

CZYTAJ TEŻ: W Łodzi powstanie osiedle dla uchodźców z Ukrainy

Już 3 czerwca będzie można ponownie zasiąść na widowni najstarszego łódzkiego kina. W repertuarze pojawią się takie filmy jak „Na rauszu”, „Piosenki o miłości”, „C'mon C'mon”, „Matki równoległe” czy „Najgorszy człowiek na świecie”. Za bilety zapłacimy od 10 do 20 zł.

Sonda
Lubisz stare kina?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany