Święto Zmarłych 2020 w Łodzi: Jak będzie wyglądała kwesta na rzecz zabytków Starego Cmentarza?

i

Autor: Emilia Białecka /archiwum

Święto Zmarłych 2020 w Łodzi: Jak będzie wyglądała kwesta na rzecz zabytków Starego Cmentarza?

2020-10-30 11:53

Kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi co roku cieszyła się dużym powodzeniem. Czy będzie tak również w tym roku? Ze względu na panującą epidemię koronawirusa kwesta odbędzie się w zmienionej formule. Oto szczegóły.

Jak poinformował łódzki magistrat, decyzją organizatorów, mających na uwadze bezpieczeństwo sanitarne, zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi została przeniesiona do internetu.

- Co roku, 1 listopada spotykaliśmy się na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej, gdzie Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem organizowało kwestę na rzecz ratowania zabytków naszej najstarszej nekropolii. Niestety, w tym roku sytuacja epidemiczna sprawiła, że kwesty w jej tradycyjnej formule nie będzie. Ale nie możemy o niej zapomnieć. Wspieram ją z całego serca i dlatego proszę Was – weźmy w niej udział w tak, jak w tym roku jest to możliwe, czyli online. Każda wrzucona do wirtualnej puszki złotówka, to złotówka dla zachowania naszej łódzkiej tożsamości, kryjącej się również w pięknych pomnikach zabytkowej nekropolii. Wierzę, że znów uzbieramy wspaniałą sumę, która pozwoli na renowacje kolejnych nagrobków łodzian, którzy budowali i pracowali na rzecz naszego miasta – zachęca prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi 2020

Kwesta w Łodzi w tym roku została zorganizowana w formie internetowej zbiórki pieniędzy. Datki można wpłacać za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na prace konserwatorskie pomników nagrobnych o wysokich walorach zabytkowych. Przez ponad ćwierć wieku, dzięki kweście udało się odnowić pomniki 176 łodzian, którzy budowali i pracowali na rzecz naszego miasta.

Wśród nich są także te, których koszt renowacji rokrocznie kwotą 10 tysięcy złotych wspiera Urząd Miasta Łodzi. Dzięki współpracy z Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w Łodzi magistrat pomógł odnowić nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr Artura Starzyńskiego oraz pomnik urzędnika Drogi Żelaznej Fabrycznej Łódzkiej Walerego Panuszewskiego. Wyremontowano także skrzydła na nagrobku kpt. Stefana Pogonowskiego, pomnik łódzkiego społecznika i byłego prezesa ŁKS Józefa Wolczyńskiego, a także nagrobek ks. Franciszka Pruskiego, kapłana, pełniącego posługę żołnierzom walczącym w czasie I wojny światowej, który został aresztowany i rozstrzelany przez Niemców.

W ubiegłym roku udało się zebrać rekordową kwotę blisko 133 tysięcy złotych. W ciągu 25. poprzednich edycji kwesty zebrano łącznie prawie 1,8 mln złotych. Tegoroczna zbiórka internetowa prowadzona będzie do końca listopada.

Próbował połączyć się z duchami nazistów
Nasi Partnerzy polecają