Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi odbyła się po raz 28. W sobotę, niedzielę i poniedziałek, fundusze na odnowienie nagrobków najstarszej łódzkiej nekropolii zbierała młodzież z łódzkich szkół, społecznicy, miłośnicy historii i zabytków Łodzi, przewodnicy oraz członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. W Dniu Wszystkich Świętych do akcji tradycyjnie włączyli się przedstawiciele świata kultury, sztuki, nauki, polityki i mediów oraz znani łodzianie.
"Przez te kilka ostatnich dni przeżywałem chwile wzruszenia, dumy i zadumy, że ta kwesta każdego roku przynosi jakąś wartość. Łodzianie w zeszłym roku wrócili po pandemii, a teraz były tłumy. To świadectwo tego, jak ważna to akcja, że zostawiamy dzięki niej coś dla przyszłych pokoleń" – powiedział prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi Cezary Pawlak.
Jak poinformował, na godzinę 19 we wtorek, kiedy oficjalnie zakończyła się 28. kwesta, zebrano ponad 70 tys. zł. Dziś (2 listopada) przed południem spłynęły informacje o ponad 100 tysiącach złotych. Kwota ta prawdopodobnie będzie jeszcze wyższa, ponieważ wciąż trwa liczenie pieniędzy, w toku są również jeszcze zbiórki internetowe. Ostateczna kwota zostanie ogłoszona 27 listopada.
Wśród kwestujących we wtorek byli m.in. wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, prezydent miasta Hanna Zdanowska, minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski, posłowie Małgorzata Niemczyk, Tomasz Trela, Cezary Grabarczyk, senator Krzysztof Kwiatkowski, muzycy Jacek Bieleński i Jakub Koźba. Jak zawsze, spotkać można było ich m.in. przy głównej alei na katolickiej części cmentarza.
Tradycja kwesty na Starym Cmentarzu w Łodzi sięga 1995 roku
Kwesta na Starym Cmentarzu po raz pierwszy odbyła się w 1995 r. z inicjatywy dwóch nieżyjących już entuzjastów akcji - nestora łódzkich przewodników Stanisława Łukawskiego i dziennikarza TVP3 Łódź Wojciecha Słodkowskiego.
We wszystkich zorganizowanych do tej pory kwestach pozyskano ok. 1,9 mln zł, za co udało się odnowić 200 pomników. Od wielu lat część pieniędzy ze zbiórki w dniu Wszystkich Świętych przekazywana jest na ratowanie najcenniejszego zabytku nekropolii - unikalnego w skali światowej neogotyckiego mauzoleum jednego z największych fabrykantów Karola Scheiblera.
Stary Cmentarz w Łodzi powstał w latach 1855-58; od początku, jako nekropolia trójwyznaniowa - dla katolików, prawosławnych i ewangelików. To miejsce pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, przedstawicieli starych rodów, uczestników walk o niepodległość, ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty.
Nekropolię wyróżnia bogactwo form i stylistyki pomników nagrobnych. Prawie 200 z nich jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków.