W Łodzi zawyją syreny. Miasto apeluje do Ukraińców

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. RitaE /zdjęcie ilustracyjne

78. rocznica Powstania Warszawskiego

W Łodzi zawyją syreny. Miasto apeluje do Ukraińców

2022-08-01 7:25

W poniedziałek (1 sierpnia) w Łodzi zawyją syreny alarmowe. Głośny dźwięk, który rozlegnie się w mieście o godzinie 17:00 nie będzie powodem do niepokoju. Miasto informuje z uprzedzeniem i apeluje do Ukraińców o cierpliwość.

1 sierpnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. W tym roku przypada 78. rocznica Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 2022 r. Łódź upamiętni Godzinę "W" i punktualnie o godzinie 17:00, przy rozlegającym się w mieście dźwięku syren alarmowych, odda hołd bohaterom, którzy w 1944 roku walczyli o niepodległość Polski. Syreny alarmowe zawyją w sposób ciągły, w zależności od miejsca, przez minutę lub trzy. Podobnie jak w latach ubiegłych, w tym czasie wstrzymany zostanie ruch samochodowy.

CZYTAJ TEŻ: Najpotężniejsze myśliwce świata: F-22 Raptor będą stacjonować w Łasku!

Wiele miast zrezygnowało z syren alarmowych, ze względu na przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy. Łódzki magistrat informował z uprzedzeniem i zaapelował do Ukraińców:

"W obliczu najazdu Rosji na Ukrainę zwracamy się do wszystkich mieszkających w Łodzi Ukraińców o cierpliwość, gdy zawyją syreny. Nie będą one powodem do niepokoju, obaw i stresu, tylko symbolem zadumy nad historią bohaterów walczących o swoją wolność" - czytamy w komunikacie.

ZOBACZ: Strajkują od ponad 13 tygodni. Protest pracowników MOPS nielegalny?

Powstanie Warszawskie. Halina Koseska wspomina: "Widziałam, jak żołnierz zabija powstańca za buty..."

Powstanie Warszawskie trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku. W tym czasie z rąk niemieckiego okupanta zginęło od 150 do 200 tysięcy cywilów i około 10 tysięcy żołnierzy, a ponad pół miliona mieszkańców wypędzono z miasta.

Sonda
Czy interesujesz się historią Polski?

Powstanie Warszawskie było największą operacją militarną Armii Krajowej i największym zrywem wolnościowym w czasie drugiej wojny światowej.

O tym, co działo się od sierpnia 1944 najlepiej opowiedzą jednak sami Powstańcy. Jedną z nich była Zofia Gordon, ps. Iskra. Rodowita warszawianka, która w wieku 16 lat musiała chwycić za broń i pomagać swoim przyjaciołom. W czasie Powstania była sanitariuszką. Zmarła 30 listopada 2021, ale przed śmiercią zaprosiła nas na rozmowę.

Listen to "12-letni chłopiec powiedział nam: przekażcie mamusi, że walczyłem jak żołnierz - wspomnienia Powstanki Warszawskiej" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany