Koronawirus. Chorobowe za kwarantannę lub izolację? Wyjaśnia ZUS

i

Autor: Policja Koronawirus. Chorobowe za kwarantannę lub izolację? Wyjaśnia ZUS

Koronawirus w Łodzi. 5 tysięcy złotych za nieprzestrzeganie kwarantanny!

2020-03-12 14:38

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie. Osoby jej poddane podlegają kontroli przez policję. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych.

W związku z zagrożeniem koronawirusem, w województwie łódzkim, poddane kwarantannie są 3 osoby. To decyzja inspektora sanitarnego. - Bardzo ważne jest przestrzeganie przez nie oraz członków ich rodzin czy innych współlokatorów, zasad bezpieczeństwa i wszelkich zaleceń inspekcji sanitarnej. Przypominamy, że zgodnie z art. 116 Kodeksu Wykroczeń za nie przestrzeganie nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu chorobom zakaźnym (...) grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych - przypomina Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie.

- Co najmniej raz na dobę takie osoby będą kontrolowane, bez bezpośredniego kontaktu i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, przez UMUNDUROWANYCH policjantów. Funkcjonariusze, przy okazji takiej rozmowy np. za pośrednictwem telefonu zbiorą także informacje dotyczące wszelkich potrzeb, chociażby związanych z żywnością, lekami czy innymi środkami, a następnie przekażą je do centrum operacyjnego - czytamy w komunikacie.

Przy okazji policja ostrzega przed wszelkimi oszustami/domokrążcami, którzy mogą pod legendą oferowania różnych środków ochronnych czy leczniczych, próbować okraść lub wyłudzić pieniądze.

<iframe src="https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1FVe-sZM-mRrWd2IjN-xbVDDKgs00oqgR" width="640" height="480"></iframe>

Więcej na temat koronawirusa w regionie:

Powiat ostrowski przygotowuje obiekt do kwarantanny pozadomowej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE