ŁÓDŹ: W Oknie Życia u Sióstr Urszulanek w nocy ZNÓW zadzwonił dzwonek! To urodzony TEJ NOCY chłopiec!

i

Autor: pixabay.com, CC0 /zdjęcie ilustracyjne

ŁÓDŹ: W Oknie Życia u Sióstr Urszulanek w nocy ZNÓW zadzwonił dzwonek! To urodzony TEJ NOCY chłopiec!

2020-12-15 9:21

Dziś (15.12.2020) w nocy w domu Sióstr Urszulanek w Łodzi, przy ul. Obywatelskiej 60, ponownie rozległ się dzwonek informujący o otwarciu Okna Życia. Siostry znalazły w nim urodzonego tej nocy chłopca.

Dzwonek w Oknie Życia u Sióstr Urszulanek rozległ się o godz. 1:35. Siostry znalazły w nosidełku chłopca. - Maluch urodził się tej nocy. Był bardzo dobrze ubrany, wyglądał zdrowo – opowiada s. Anna Reczko, przełożona domu Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Łodzi. - Ochrzciłyśmy go "z wody", nadając mu imię Józef, bo właśnie rozpoczęliśmy w Kościele rok św. Józefa - dodaje siostra przełożona.

Następnie dziecko zostało zabrane do szpitala. Zgodnie z procedurą, sporządzony został policyjny protokół.

To już czwarte dziecko w Oknie życia przy ul. Obywatelskiej. Niecałe dwa miesiące temu, 29 października, trafił tu nowo narodzony chłopiec, a wcześniej, w kwietniu i maju 2016 roku – dwie dziewczynki. Tydzień temu, 7 grudnia, do pabianickiego Okna życia trafiła 8-miesięczna dziewczynka.

Okno życia to miejsce, w którym rodzic może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okna życia powstają najczęściej przy domach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Siostry czuwają cały rok, by podjąć natychmiastową opiekę nad dzieckiem.

Okno otwiera się z zewnątrz i jest łatwo dostępne. Otwarte – uruchamia alarm w domu, w którym jest zainstalowane. Pozostawione w nim dziecko natychmiast otrzymuje pomoc. Zgodnie z procedurą powiadamiane jest pogotowie ratunkowe i policja. W następnej kolejności zawiadamiany jest sąd rodzinny, by można było uruchomić procedurę adopcji. Konieczne procedury trwają kilka tygodni. W tym czasie sąd musi nadać dziecku dane personalne, ustanowić dla niego opiekuna prawnego, a następnie orzec adopcję.

Ktoś wyrzucił te śliczne kuleczki na śmietnik. Schronisko ma twardy orzech do zgryzienia

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce na swiecsie.se.pl.

W województwie łódzkim działają cztery Okna Życia - trzy otwarte przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej: w Łodzi przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej (ul. Obywatelska 60), w Pabianicach - przy Pabianickim Centrum Medycznym (ul. Jana Pawła II 68) oraz w Piotrkowie Trybunalskim - przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Armii Krajowej 9). Oprócz Okien życia Caritas w Łodzi działa jeszcze Okno życia w Centrum Medycznym im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13.

W Oknie życia w Piotrkowie Trybunalskim uratowano czterech chłopców. Do Okna życia w Pabianicach trafiło troje dzieci. Czworo dzieci znalazły siostry urszulanki w Oknie życia w Łodzi. Kolejne dwoje dzieci pozostawiono w Oknie w II Szpitalu Miejskim im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13.

Pierwsze Okno życia powstało 19 marca 2006 roku w Krakowie. Obecnie w całym kraju funkcjonuje ponad 67 okien w 60 miejscowościach. 90% Okien życia w Polsce prowadzonych jest pod patronatem Caritas. Do tej pory w Oknach Życia pozostawiono ponad 150 niemowląt, z czego 115 w oknach Caritas. Najwięcej w Krakowie i w Warszawie – po 18 dzieci.

Nasi Partnerzy polecają